USA: Senát oslobodil exprezidenta Donalda Trumpa v procese ústavnej žaloby

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 13. februára (TASR) – Americký Senát v sobotu hlasovaním v pomere 57:43 oslobodil bývalého prezidenta Donalda Trumpa v procese ústavnej žaloby (impeachmentu) v súvislosti s vyvolaním vzbury a útoku jeho priaznivcov na budovu Kapitolu vo Washingtone zo 6. januára s tragickými následkami. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


      Na uznanie exprezidenta za vinného bola v 100-člennom Senáte potrebná dvojtretinová väčšina. Za usvedčenie Trumpa hlasovali aj siedmi členovia jeho Republikánskej strany. Trump výsledok hlasovania privítal a poďakoval sa svojim obhajcom v oboch komorách Kongresu, ktorí „hrdo stáli pri ústave“. Zároveň označil tento proces za „hon na čarodejnice“ a vyhlásil, že jeho vlastenecké hnutie „sa iba začalo“.


      Tento impeachment bol prvým v dejinách Spojených štátov, ktorý sa týkal bývalého prezidenta. Tlačová agentúra AP pripomína, že zároveň išlo o najnadstraníckejšie hlasovanie v histórii amerických prezidentských ústavných žalôb.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “USA: Senát oslobodil exprezidenta Donalda Trumpa v procese ústavnej žaloby

 • 14. februára 2021 at 19:07
  Permalink

  Klasik popísal inštitúciu novovzniknutého mladého štátu takto:
  „Deklarácia nezávislosti Spojených štátov zo 4. júla 1776 povýšila ľudské práva na politiku.“
  Karol Marx.

  Neúspešným impeachmentom (pre buržoáznodemokratické inštitúcie USA) sa stali tri veci.

  I. USA stratili akúkoľvek inštitúciu, ktorá by vedela zabrániť takým katastrofám ako bola Vietnamská vojna alebo pokusu Nixona autoritársky zasiahnuť do nepriateľskej kritiky médií a ochromiť posvätnú kravu slobody slova alebo pokusu Trumpa obísť demokraciu (už ju nepotrebuje) a vykonať prieskum bojom .

  II. USA sú vydané napospas revolúcii s alternatívnym koncom, kde ale nebudú hrať rolu etablované politické strany a ani prezidenti posledných dní.

  III. USA sa dostali do vysokého štádia Wiemarskej republiky – rozdelenie spoločnosti, vnútrostranicke rozdelenia dvoch najsilneších politických strán, radikalizácia časti armády a rozčesnutie na boj klasického a monopolného kapitálu.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *