Washington 5. decembra (TASR) – Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že ukončuje päť Čínou financovaných výmenných programov so Spojenými štátmi, ktoré označilo za propagandistické nástroje Pekingu. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.
Šéf diplomacie USA Mike Pompeo uviedol, že tieto programy boli „zamaskované ako ‚kultúrna výmena'“. Realizovali ich na základe amerického zákona známeho ako MECEA, ktorý umožňuje zamestnancom americkej vlády cestovať pomocou financií cudzej vlády.
„Pokým iné programy financované pod záštitou MECEA sú vzájomne prospešné, týchto dotyčných päť programov plne financuje a prevádzkuje vláda Číny ako propagandistické nástroje mäkkej sily,“ uviedol Pompeo vo vyhlásení.
„Poskytujú starostlivo organizovaný prístup k predstaviteľom čínskej komunistickej strany, nie k čínskym občanom, ktorí nemajú slobodu prejavu a zhromažďovania,“ dodal minister.
Spojené štáty v piatok tiež uvalili nové sankcie na čínskych predstaviteľov, ktorí sa údajne podieľajú na nátlakových aktivitách po celom svete. Tieto aktivity, siahajúce od fyzického násilia po špionáž, majú podľa Pompea za cieľ získať pre Peking vplyv v zahraničí, a to medzi politickými lídrami, v akademickom prostredí či skupinách občianskej spoločnosti.
Vláda prezidenta USA Donalda Trumpa zaujala tvrdý postoj voči Číne, keď s ňou viedla obchodnú vojnu, spochybnila územné ambície Pekingu v sporných ázijských vodách, kritizovala obmedzovanie slobôd v Hongkongu či pripísala Číne za jej postup v prípade prvotného šírenia koronavírusu zodpovednosť za celosvetovú pandémiu.
Riaditeľ amerických tajných služieb John Ratcliffe nedávno v príspevku pre noviny Wall Street Journal označil Peking za „najväčšiu hrozbu pre demokraciu a slobodu po celom svete od druhej svetovej vojny“. Riaditeľ amerického Národného centra pre kontrašpionáž a bezpečnosť Bill Evanina tento týždeň vyhlásil, že Čína sa už začala zameriavať na novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena a jeho tím.