USA ukončili výmenné programy financované Čínou ako „nástroj propagandy“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


    Washington 5. decembra (TASR) – Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že ukončuje päť Čínou financovaných výmenných programov so Spojenými štátmi, ktoré označilo za propagandistické nástroje Pekingu. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.
      Šéf diplomacie USA Mike Pompeo uviedol, že tieto programy boli „zamaskované ako ‚kultúrna výmena'“. Realizovali ich na základe amerického zákona známeho ako MECEA, ktorý umožňuje zamestnancom americkej vlády cestovať pomocou financií cudzej vlády.
      „Pokým iné programy financované pod záštitou MECEA sú vzájomne prospešné, týchto dotyčných päť programov plne financuje a prevádzkuje vláda Číny ako propagandistické nástroje mäkkej sily,“ uviedol Pompeo vo vyhlásení.
      „Poskytujú starostlivo organizovaný prístup k predstaviteľom čínskej komunistickej strany, nie k čínskym občanom, ktorí nemajú slobodu prejavu a zhromažďovania,“ dodal minister.
      Spojené štáty v piatok tiež uvalili nové sankcie na čínskych predstaviteľov, ktorí sa údajne podieľajú na nátlakových aktivitách po celom svete. Tieto aktivity, siahajúce od fyzického násilia po špionáž, majú podľa Pompea za cieľ získať pre Peking vplyv v zahraničí, a to medzi politickými lídrami, v akademickom prostredí či skupinách občianskej spoločnosti.
      Vláda prezidenta USA Donalda Trumpa zaujala tvrdý postoj voči Číne, keď s ňou viedla obchodnú vojnu, spochybnila územné ambície Pekingu v sporných ázijských vodách, kritizovala obmedzovanie slobôd v Hongkongu či pripísala Číne za jej postup v prípade prvotného šírenia koronavírusu zodpovednosť za celosvetovú pandémiu.
      Riaditeľ amerických tajných služieb John Ratcliffe nedávno v príspevku pre noviny Wall Street Journal označil Peking za „najväčšiu hrozbu pre demokraciu a slobodu po celom svete od druhej svetovej vojny“. Riaditeľ amerického Národného centra pre kontrašpionáž a bezpečnosť Bill Evanina tento týždeň vyhlásil, že Čína sa už začala zameriavať na novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena a jeho tím.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *