USA: Útočník v Chicagu zastrelil troch ľudí a štyroch ďalších zranil

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Chicago 10. januára (TASR) – Útočník v americkom meste Chicago zastrelil v nedeľu troch ľudí a ďalších štyroch zranil. Približne štvorhodinový útok 32-ročného Jasona Nightengalea sa skončil prestrelkou s políciou, pri ktorej zahynul. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na veliteľa chicagskej polície Davida Browna.


      Nightengale začal svoju sériu zdanlivo náhodných útokov v sobotu poobede, keď v parkovacej garáži zastrelil 30-ročného študenta miestnej univerzity, uviedol Brown na tlačovej konferencii. Následne vošiel do obytnej budovy, kde smrteľne postrelil 46-ročného vrátnika a ťažko zranil 77-ročnú ženu. Nightengale potom ukradol auto a vošiel do obchodu, kde zabil 20-ročného muža a postrelil 81-ročnú ženu, ktorá je momentálne hospitalizovaná v kritickom stave. Po opustení obchodu útočník postrelil a ťažko zranil 15-ročné dievča.


      Polícia útočníka zastrelila v meste Evanston, vzdialenom 16 kilometrov od spomínaného obchodu. Medzitým však Nightengale postrelil ďalšiu ženu, ktorá je taktiež v kritickom stave, informoval náčelník miestnej polície Demitrous Cook.


      Motív útokov nie je známy a vyšetrovatelia majú o útočníkovi zatiaľ veľmi málo informácii, uviedol Brown. Zároveň upozornil, že doposiaľ zverejnené informácie sú predbežné a vyšetrovanie stále prebieha.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “USA: Útočník v Chicagu zastrelil troch ľudí a štyroch ďalších zranil

 • 11. januára 2021 at 15:05
  Permalink

  Ten problém spočíva v dodatku zakotvenou v ústave USA: Zaručená držba streľných zbraní.
  Je to nádor a choroba, ktorú nemožno liečiť iba úplným zákazom zbraní. Jedine, že by boli použité k revolúcii, ktorú Amerika čaká.
  Kde by som vlastne chcel žiť?

  Za posledný mesiac (písané 9.7.2020) sa v New Yorku zvýšil počet strieľačiek v pomere k minulému roku o 358 percent. Bilancia osláv 4. júla bola 9 mŕtvych a 41 ranených. Každodenné ilegálne ohňostroje sa nedajú ani spočítať.
  Emocionálne nezrelí Američania reagujú na lockdown a povinné nosenie rúšok ako rozmaznané malé deti – hádžu sa o zem, trucujú, strieľajú a majú nezmyselné vyhlásenia o osobnej slobode.
  Po celej krajine zatvárajú čerstvo pootvárané chain reštaurácie, pretože pre rúška príliš často dochádza k násilným incidentom. 
  Nadrozmerná stupidita, ktorú vedie, ako inak, nezodpovedný, primitívny, choromyseľný oranžový hríbohlav. Máloktorý diktátor podnecuje k násiliu tak ako on.
  Peter Breiner, slovenský hudobník z New Yorku
  s pravicovým pohľadom na svet

  Vojna gangov v Chicagu (22.7.2020)
  Lokálne médiá hovoria o jednom z najhorších prípadov masovej streľby z poslednej doby. Chicago má zo streleckými útokmi problémy dlhodobo, v posledných týždňoch sa ale situácia zhoršila. Na konci mája zažilo niekoľkomiliónové mesto najkrvavejší deň za posledné desaťročie, keď bolo za 24 hodín zastrelených 18 ľudí. Cez víkend podľa AP v Chicagu postrelili 63 ľudí, z ktorých 12 neprežilo.
  „Príliš veľa ľudí trpelo,“ komentovala „ďalšiu nezmyselnú tragédiu“ starostka Lori Lightfootová. „Príliš veľa zbraní je na našich uliciach a v rukách ľudí, ktorí by ich nikdy nemali mať,“ uviedla.

  Američania masívne skupujú zbrane, akcie zbrojoviek vystrelili, 8.6.2020
  Larry Hyatt je majiteľom jedného z najväčších obchodov so zbraňami v americkej Severnej Karolíne. Denníku Guardian povedal , že také hromadné nákupy ako v súčasnosti ešte nezažil.
  Predaj zbraní v celých Spojených štátoch od marca prudko stúpa. Američania sa vyzbrojujú zo strachu zo sociálnych nepokojov spôsobených šírením nového koronavírusu a rastúcou nezamestnanosťou. Situáciu vyhrotilo zabitie Afroameričana Georgea Floyda pri policajnom zásahu, ktorý vyvolal obrovské protesty v krajine a strach ľudí o vlastnú bezpečnosť.

  Len v roku 2017 bolo v USA zranených alebo zabitých po neúmyselnom výstrele 82 811 tínedžerov. Väčšinou ide o náhodné výstrely z náhodne zle uložených zbraní. Lenže bezpečnosť vymýšľajú zase „len“ zbrojovky.
  V USA je napríklad každý rok ukradnutých päťsto tisíc zbraní a zhruba len každá desiata je vypátraná a vrátená majiteľovi.
  Desať až pätnásť percent odcudzených zbraní je následne použité pri trestnom čine.
  Každý deň v USA zomiera osemnásť detí a mladých ľudí do dvadsaťpäť rokov po zranení strelnými zbraňami. Počíta sa s tým, že zhruba štyri a pol milióna detí žije v domácnosti aspoň s jednou nabitou zbraňou, ktorá nie je bezpečne uložená napríklad v trezore. Mnohé malé deti, vrátane tých vo veku troch rokov, sú dostatočne silné, aby mohli zo zbrane vystreliť. Pritom tri štvrtiny detí do deviatich rokov, ktoré žijú v domácnosti, kde strelná zbraň je, vedia, kde sú strelné zbrane rodičov uložené, a tretina z nich už ju aj skúšala ovládať. Potom neprekvapuje, že takmer deväťdesiat percent úmrtí detí a ich neúmyselné zranenie strelnou zbraňou sa deje v domácnostiach s bezpečne nezabezpečenou a nabitou zbraňou.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *