USA uvalili sankcie na bieloruskú políciu za tvrdé zásahy proti protestujúcim

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 23. decembra (TASR) – Spojené štáty v stredu uvalili sankcie na jednotky bieloruskej polície a vysokopostaveného bezpečnostného predstaviteľa za ich násilné zásahy proti hromadným protestom po spochybňovanom znovuzvolení autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


      Americké ministerstvo financií uviedlo, že zmrazí v USA všetky majetky a zakáže transakcie s prvým námestníkom ministra vnútra Gennadijom Kazakevičom, ktorý sa v októbri objavil vo videu, kde sa protestujúcim vyhrážal smrtiacou silou.


      „Stojíme pri odvážnych ľuďoch v Bielorusku a podporujeme ich právo na slobodné a spravodlivé voľby,“ povedal minister zahraničných vecí Mike Pompeo a odsúdil prebiehajúce „snahy podkopať bieloruskú demokraciu“.


      Ministerstvo financií tiež uvalilo sankcie na tri bezpečnostné orgány zapojené do tvrdých zásahov vrátane špeciálneho policajného útvaru v Minsku.


      Spojené štáty už predtým zaviedli sankcie proti volebným úradom obviňovaným zo zmanipulovania prezidentských volieb v auguste, v ktorých bol za oficiálneho víťaza vyhlásený Lukašenko. Ten potom začal šieste funkčné obdobie.


      Desaťtisíce ľudí vychádzajú do ulíc bieloruských miest už celé mesiace a sú presvedčení, že skutočnou víťazkou volieb je opozičná predstaviteľka Sviatlana Cichanovská. V uplynulých týždňoch sú však protesty menšie, pretože ľudia sa chcú vyhnúť zatknutiu.


      USA uplatňujú sankcie proti Lukašenkovi, spojencovi ruského prezidenta Vladimira Putina, už od roku 2006, a to za predchádzajúce tvrdé zásahy po jeho spornom znovuzvolení do úradu.


      Európska únia uvalila nové sankcie proti Lukašenkovi a jeho synovi po najnovšom násilí voči demonštrantom, napríklad im zmrazila majetky a zakázala vydať im víza.


      Pompeo podnikol v januári zriedkavý krok a navštívil Bielorusko, v októbri sa zasa telefonicky rozprával s Lukašenkom, aby zabezpečil prepustenie zadržaného amerického občana.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *