USA uvalili sankcie na bieloruskú políciu za tvrdé zásahy proti protestujúcim

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 23. decembra (TASR) – Spojené štáty v stredu uvalili sankcie na jednotky bieloruskej polície a vysokopostaveného bezpečnostného predstaviteľa za ich násilné zásahy proti hromadným protestom po spochybňovanom znovuzvolení autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


      Americké ministerstvo financií uviedlo, že zmrazí v USA všetky majetky a zakáže transakcie s prvým námestníkom ministra vnútra Gennadijom Kazakevičom, ktorý sa v októbri objavil vo videu, kde sa protestujúcim vyhrážal smrtiacou silou.


      „Stojíme pri odvážnych ľuďoch v Bielorusku a podporujeme ich právo na slobodné a spravodlivé voľby,“ povedal minister zahraničných vecí Mike Pompeo a odsúdil prebiehajúce „snahy podkopať bieloruskú demokraciu“.


      Ministerstvo financií tiež uvalilo sankcie na tri bezpečnostné orgány zapojené do tvrdých zásahov vrátane špeciálneho policajného útvaru v Minsku.


      Spojené štáty už predtým zaviedli sankcie proti volebným úradom obviňovaným zo zmanipulovania prezidentských volieb v auguste, v ktorých bol za oficiálneho víťaza vyhlásený Lukašenko. Ten potom začal šieste funkčné obdobie.


      Desaťtisíce ľudí vychádzajú do ulíc bieloruských miest už celé mesiace a sú presvedčení, že skutočnou víťazkou volieb je opozičná predstaviteľka Sviatlana Cichanovská. V uplynulých týždňoch sú však protesty menšie, pretože ľudia sa chcú vyhnúť zatknutiu.


      USA uplatňujú sankcie proti Lukašenkovi, spojencovi ruského prezidenta Vladimira Putina, už od roku 2006, a to za predchádzajúce tvrdé zásahy po jeho spornom znovuzvolení do úradu.


      Európska únia uvalila nové sankcie proti Lukašenkovi a jeho synovi po najnovšom násilí voči demonštrantom, napríklad im zmrazila majetky a zakázala vydať im víza.


      Pompeo podnikol v januári zriedkavý krok a navštívil Bielorusko, v októbri sa zasa telefonicky rozprával s Lukašenkom, aby zabezpečil prepustenie zadržaného amerického občana.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *