USA: Zomrel svetoznámy americký moderátor Larry King (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Los Angeles 23. januára (TASR) – Legendárny americký moderátor Larry King zomrel v sobotu v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles na komplikácie spojené s ochorením COVID-19. Mal 87 rokov. Uviedol to britský denník The Mirror s odvolaním sa na oznámenie spoločnosti Ora Media.

      Profil Larryho Kinga:

Americký moderátor Larry King sa preslávil svojou prácou pre americkú spravodajskú televíziu CNN. V priebehu svojej kariéry pripravil vyše 50.000 rozhovorov s významnými osobnosťami. Jeho relácia Larry King Live bola najsledovanejšou talkshow stanice CNN. Moderoval ju 25 rokov.


      Večerné hodinové živé vysielanie legendárneho moderátora tvorili rozhovory o najdôležitejších udalostiach dňa. Diváci z celého sveta mohli do relácie telefonovať svoje otázky.


      Program Larry King Live sa objavil prvýkrát na CNN 3. júna 1985 a v roku 1994 sa relácia začala simultánne vysielať aj na rozhlasových staniciach Mutual/Westwood One po celých Spojených štátoch amerických.


      Medzi hosťami Larryho Kinga v relácii boli známe osobnosti ako Tony Blair, Marlon Brando, Barbara Bush, Michail Gorbačov, Michael Jordan, John F. Kennedy Jr., Dr. Martin Luther King Jr., Monika Lewinsky, Madonna, Paul McCartney, Al Pacino, Prince, Frank Sinatra, Barbra Streisand, Shania Twain, Margaret Thatcherová i ruský prezident Vladimir Putin. V roku 2001 spovedal v New Yorku aj vtedajšieho slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu.


      Larry King, vlastným menom Lawrence Harvey Zeiger sa narodil 19. novembra 1933 v Brooklyne v New Yorku ako syn ruských emigrantov. Pred kariérou v CNN pracoval v rozhlasovej stanici v Miami a miestnej televízii WTVJ-TV. Od roku 1978 moderoval vlastnú rozhlasovú reláciu Larry King Show. Pseudonym Larry King si dal na návrh generálneho manažéra rádia, podľa ktorého bolo priezvisko Zeiger ťažko zapamätateľné.


      Populárny moderátor založil nadáciu na pomoc ľuďom so srdcovými chorobami Larry King Cardiac Foundation (King sám prekonal niekoľko srdcových ochorení), takisto založil nadáciu, ktorá poskytuje štipendium milión dolárov na pomoc znevýhodneným študentom pri škole žurnalistiky na Univerzite Georgea Washingtona.


      Vedenie mesta Los Angeles poctilo v roku 2008 mediálnu hviezdu zriadením Námestia Larryho Kinga. Nachádza sa na mieste, kde leží aj jedno zo štúdií spravodajskej stanice CNN. Práve odtiaľ Larry King takmer každý večer vysielal svoj populárny diskusný program s renomovanými hosťami. Larry King bol takmer vždy v Los Angeles, jeho hostia však často sedeli v identicky vybavených štúdiách v New Yorku a vo Washingtone.


      Moderátor sa po viac ako 6000 vydaniach relácie Larry King Live vo vysielaní CNN a po 25 rokoch v jej službách rozlúčil s divákmi. Svoje traky, ktoré boli v relácii jeho neoddeliteľnou súčasťou, zavesil na klinec v decembri 2010.


      Na pozvanie spravodajskej televízie TA3 prišiel v roku 2011 do Bratislavy. Legenda americkej žurnalistiky sa stretla sa aj s českým moderátorom a glosátorom Janom Krausom ako hosť v jeho populárnej televíznej talkshow Uvolněte se, prosím!


      V marci 2012 založil spolu s mexickým magnátom Carlosom Slimom produkčnú spoločnosť Ora TV, ktorá vysielala jeho šou Larry King Now. V septembri 2017 King uviedol, že nemá v úmysle ísť do dôchodku a očakáva, že svoje programy bude moderovať, až kým nezomrie.


      V roku 2017 mu diagnostikovali rakovinu pľúc a podstúpil úspešnú operáciu na jej liečbu.


      Larry King, laureát ceny Emmy a autor 12 kníh bol osemkrát ženatý so siedmimi ženami, bol otcom piatich detí a mal deväť vnúčat a štyri pravnúčatá. Minulý rok ho zasiahla tragédia, keď v priebehu troch týždňov zomreli dve z jeho detí — dcéra Chaia King (rakovina pľúc) a syn Andy King (infarkt).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *