Ústavnoprávny výbor Národnej rady eviduje Daniela Lipšica ako jediného kandidáta na špeciálneho prokurátora

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 5. januára (TASR) – Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR zatiaľ oficiálne eviduje jedného kandidáta na špeciálneho prokurátora, a to advokáta a exministra Daniela Lipšica. Pre TASR to potvrdil predseda výboru Milan Vetrák (OĽANO). Nominácie sa môžu podávať do piatka (8. 1.). Kandidovať za šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) má aj prokurátor ÚŠP Peter Kysel. Nominuje ho Rada prokurátorov SR.

Špeciálneho prokurátora majú poslanci voliť na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára. Kandidáti budú musieť prejsť verejným vypočutím v ústavnoprávnom výbore. Lipšica navrhol do funkcie dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda.

Uchádzačov môžu navrhovať poslanci NR SR, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, generálny prokurátor, Rada prokurátorov SR, profesijná organizácia právnikov i právnické fakulty a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV).

Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov. Národná rada SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Ústavnoprávny výbor Národnej rady eviduje Daniela Lipšica ako jediného kandidáta na špeciálneho prokurátora

  • 5. januára 2021 at 11:35
    Permalink

    NORMÁLNE by malo byť hore to, čo je MORÁLNE!
    Bohužiaľ, je to naopak!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *