V Anglicku zatkli a odsúdili mafiánsku rodinu otrokárov z Michaloviec

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Zdroj: https://www.thenationalnews.com/world/car-wash-mafia-uk-jails-slovak-crime-family-for-700-000-slavery-ring-1.1220783
Spracoval: Marián Moravčík

(zdroj)

Na titulnom obrázku sú členovia rodinnej mafiánskej skupiny z Michaloviec, ktorú rozbila polícia v Spojenom kráľovstve a na niekoľko rokov putovali za mreže. Ich kriminálna činnosť pozostávala zo zneužívania ľudí a ich otrockej práce. V hornom rade zľava doprava sú Zdenka Ferencová, šéfka klanu, jej otec Pavol Ferenc, matka Klaudia Ferencová, dolu ich dcéra Andrea Demeterová a jej manžel Gejza Demeter.

.

Mafiánska rodina z Michaloviec pôsobila v Spojenom kráľovstve 9 rokov od roku 2008 do 2017. Podstatou ich činnosti bolo, že lákali z východnej Európy, najmä z Prešovského a Košického kraja na Slovensku, ľudí na prácu do Anglicka. Vyberali si ľudí, ktorí boli vo veľkej hmotnej núdzi a bezdomovcov. Sľubovali im dobre platenú prácu aj s ubytovaním a stravou. Po príchode do stredného Anglicka sa podmienky ukázali ako porovnateľné s niekdajšími pracovnými tábormi za druhej svetovej vojny.

Trestná činnosť tejto skupiny bola odhalená, keď sa dvom z ich obetí podarilo utiecť na miestnu charitu a sťažovali sa na zneužívanie. Zatknutie a predvedenie pred súd koordinovala európska agentúra Eurojust a vyžiadala si spoluprácu britských aj slovenských policajných orgánov. Hovorkyňa Eurojustu: „Medzi rokmi 2008 a 2017 táto skupina nútila svoje obete pracovať v hrozných podmienkach v kuchyniach britských reštaurácií a umývačiek áut. Za 80 hodín práce do týždňa im platili menej ako 20 eur. Za obdobie svojej činnosti takto zlákali najmenej 60 spoluobčanov zo Slovenska s prísľubom viac ako 300 eur do týždňa. V skutočnosti museli obete pracovať 14 hodín denne a členovia gangu im tvrdili, že väčšinu ich zárobku museli zaplatiť za ubytovanie, stravu a dopravu zo Slovenska.“

Demeter a Demeterová boli zatknutí kvôli závažnejšiemu podozreniu z otrokárskych praktík. Ich zatknutie museli zabezpečiť policajti na Slovensku, kam sa po prezradení ich činnosti uchýlili. Gang mal veľmi presne rozvrhnuté funkcie a povinnosti, Niektorí členovia pôsobili na Slovensku a predstierali činnosť pracovnej agentúry, iní zabezpečovali dokumenty a dopravu a iní im zabezpečovali ubytovanie a strážili ich priamo v Anglicku. Išlo o mestá Birmingham, Gloucester, Nottingham a Derby. Okrem pracovnej agentúry rodina na Slovensku prevádzkovala agentúru na zabezpečovanie upratovacích prác, cez ktorú vykonávali prepieranie peňazí získaných v Spojenom kráľovstve. Peniaze z tohto obchodu s ľuďmi teda končili na Slovensku.

O podmienkach práce jedna z obetí hovorí: „Mnohí z nás sa museli deliť o lôžka, niektorí spali aj na zemi. Všetci sme mali dlhé pracovné dni a dostávali sme veľmi málo. V dome nás bývalo asi 50 a mali sme len jeden záchod a jednu kúpeľňu. Hneď ako sme prišli, zobrali mi pas a preukazy a nechali si ich. Spolu s ostatnými som šesť dní do týždňa robil po reštauráciách. Vstávali sme o 5-tej, o 6-tej sme už boli v robote a ťahali sme celý deň. Reštauráciu zatvárali o 10-tej večer, ale museli sme ešte ostať a poupratovať. Vyspali sme sa a na druhý deň bolo to isté. Jeden deň v týždni boli reštaurácie zatvorené a vtedy sme museli robiť v tom dome, kde sme bývali. Nikam sme sa nemohli dostať. To nebol žiadny život. Za týždeň som dostával 21 libier, ale niektorí nedostali ani toľko.“

Gejza Demeter, 53, bol odsúdený na osem rokov vo väzení, Andrea Demeterová, 49 a Pavol Ferenc, 48, na šesť a pol roka, Klaudia Ferencová, 41, na päť rokov a Zdenka Ferencová, 68, na štyri roky za mrežami. Pri súde si od sudcu Deana Kershawa vypočuli aj toto: „Zneužívanie ľudí, medzi ktoré patria aj nútené práce, devastuje život ľuďom, ktorí niečo také musia podstúpiť. Spravidla to uvrhuje ľudí do biedy a extrémnej chudoby. To znamená, že žijú v úbohých podmienkach, cítia sa uväznení a nie sú schopní vymaniť sa zo začarovaného kruhu zneužívania. Je to zneužívanie. Vy ste sa k týmto ľuďom takto chovali z jediného dôvodu – kvôli peniazom. Sú to jedine peniaze, ktoré sú cieľom všetkých podobných žijúcich z práce chudákov.“

Poznámka na záver: Toto je skutočne nebezpečná mafia, ktorá hrozí pracujúcim ľuďom na Slovensku. Nie „nástenková mafia“, ktorá sedí na štátnych zákazkách a nechce pustiť zarobiť „našim“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *