V. Bujňák: Novelizácia Ústavy SR príliš posilňuje moc štátu, treba poistky

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 7. decembra (TASR) – Novela ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu príliš posilňuje moc štátu a mala by sa o ňom ešte viesť diskusia. Pre TASR to uviedol ústavný právnik z Katedry ústavného práva Univerzity Komenského v Bratislave Vincent Bujňák.


      Je názoru, že novela kladie príliš veľa na misku váh v prospech posilnenia moci štátu. Prijal by aj opatrenia, ktoré by moc štátu aj čiastočne obmedzili. „Riešením by bolo napríklad rozšírenie subjektov, ktoré môžu Ústavnému sudu navrhnúť preskúmanie núdzového stavu. K prezidentke, skupine 30 poslancov a generálnemu prokurátorovi by mala pribudnúť verejná ochrankyňa práv či parlamentný výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny. Teraz je to príliš jednostranné v prospech štátu,“ mieni Bujňák.
      Nepozdáva sa mu ani mechanizmus dodatočného schvaľovania predĺženia núdzového stavu parlamentom. „Môže nastať taká situácia, že sa predĺži núdzový stav, o dva týždne sa zíde Národná rada SR a ona nevysloví súhlas. To pre ľudí nebude dôležité, lebo už ten stav bude predĺžený, a to vnímam ako riziko,“ dodal Bujňák.


      Ďalším problémom podľa neho je, že bude možné po novom robiť závažnejšie zásahy do základných práv. V nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas bude môcť vláda prikázať pobyt v obydlí. „To dodnes nebolo, lebo aj v novembri bol síce zákaz vychádzania bol, ale bolo tam časové okno, kedy zákaz neplatil a boli široké výnimky, teraz to má byť nútený pobyt. O tom by sa malo viac diskutovať, pretože takto by zákaz vychádzania mohol byť teoreticky aj 24 hodín,“ upozornil právnik.


      Zároveň podľa neho nie sú splnené podmienky na skrátené legislatívne konane, ktoré pri novele navrhuje vláda.


      Vláda v pondelok schválila návrh novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Vyhlásený núdzový stav by podľa neho mohla opakovane predlžovať najviac o 40 dní. Schváliť to však musí Národná rada SR.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *