V deň výročia Gagarinovho letu Lavrov vyzval na zákaz zbraní vo vesmíre

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Moskva 12. apríla (TASR) – Ruský minister zahraničných Sergej Lavrov v pondelok vyzval na rokovania o zákaze rozmiestnenia zbraní vo vesmíre. Ako základ rokovaní navrhol rusko-čínsky návrh zmluvy predložený na konferencii o odzbrojení v Ženeve v roku 2014.

Lavrov to uviedol vo videoposolstve zverejnenom na webe ministerstva zahraničných vecí pri príležitosti 60. výročia letu prvého človeka, Jurija Gagarina, do vesmíru.

Šéf ruskej diplomacie podľa agentúry TASS poznamenal, že ruskú iniciatívu podporilo medzičasom asi 30 krajín svets. Medzi nimi je Nikaragua, Guatemala, Sierra Leone, Surinam a ďalšie štáty, informovala v pondelok rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Dmitrij Rogozin, generálny riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos), pre agentúru TASS avizoval, že ruský vesmírny program čakajú veľké zmeny.

Špecifikoval, že ide o prechod na novú raketovú a vesmírnu technológiu i začiatok prieskumu Mesiaca – najskôr automatickými zariadeniami, a potom aj ľudskými posádkami.

Vyhlásil, že vo vesmírnom priemysle vidí obrovské príležitosti pre medzinárodnú spoluprácu, a vníma záujem iných štátov spolupracovať s Ruskom.

Pripomenul tiež, že prvý let rakety s ľudskou posádkou do vesmíru bol dokončený napriek obrovským ľudským i materiálnym stratám, ktoré Sovietsky zväz utrpel počas druhej svetovej vojny.

„To svedčí o tom, že nie všetko súvisí s okolnosťami, veľa závisí od ľudí, ich vôle a profesionality, od ich snahy dosiahnuť vytýčený výsledok,“ zdôraznil Rogozin.

Deň kozmonautiky si v pondelok pripomenuli aj kozmonauti agentúry Roskosmos, ktorí sú momentálne na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

V Rusku sa v tento deň koná množstvo podujatí – vedeckých, vzdelávacích i kultúrnych -, ktorými si ľudia pripomínajú 60. výročie Gagarinovho letu i ďalšie úspechy sovietskeho a ruského vesmírneho programu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “V deň výročia Gagarinovho letu Lavrov vyzval na zákaz zbraní vo vesmíre

  • 13. apríla 2021 at 9:43
    Permalink

    A podľa Korčoka by sa mal ešte ospravedlniť USA a Británii, že ich Gagarin drzo predbehol na cete do vesmíru.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *