V Grécku pokračujú protesty proti policajným hliadkam na univerzitách

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Solún 23. februára (TASR) – Viac ako 5000 demonštrantov vrátane univerzitných študentov sa v utorok zhromaždilo pred budovou súdu v druhom najväčšom gréckom meste Solún, aby tam protestovali proti zavedeniu policajných hliadok na univerzitách. Informovala o to agentúra AP.

Protest v Solúne sa konal na podporu 31 ľudí, ktorých v pondelok v tomto meste zadržala polícia. Demonštranti vtedy obsadili na niekoľko hodín rektorát tamojšej univerzity. K násilnej potýčke došlo po tom, ako do budovy vtrhla polícia a snažila sa ich odtiaľ vyhnať.

Grécky parlament nedávno schválil zákon, ktorý umožňuje polícii začať hliadkovať v univerzitných areáloch. Ľavicová opozícia však legislatívu považuje za „nedemokratickú“ a verejne vyjadruje podporu protestujúcim študentom a zamestnancom univerzít.

Legislatívou sa zrušil desaťročia platný zákaz vstupu polície do areálov univerzít. Stredopravicová vláda pri predkladaní zákona argumentovala tým, že zmienený zákaz študenti zneužívali na organizovanie násilných protestov, v niektorých prípadoch aj na páchanie trestnej činnosti.

Demonštrácie proti novému zákonu, ktoré majú často násilný charakter, prebiehajú v najväčších gréckych mestách už niekoľko týždňov. Prítomnosť policajtov na pôde univerzít je v Grécku citlivou témou. Počas diktatúry v rokoch 1967-74 sa totiž často stávalo, že bezpečnostné zložky fyzicky napádali študentov, čo malo v niektorých prípadoch aj smrteľné následky.

Pozrite aj: Protestujúci študenti v Grécku boli porazení

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *