V Írsku sa skončil druhý čiastočný lockdown, na Vianoce príde ďalšie uvoľnenie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Dublin 1. decembra (TASR) – V Írsku sa v utorok skončil druhý čiastočný lockdown a po šiestich týždňoch prísnych obmedzení sa znovu otvorili aj obchody predávajúce iný ako nevyhnutný tovar, kaderníctva či fitnes centrá. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Opäť sa otvorili aj múzeá, galérie, knižnice, kiná a modlitebne, keďže Írsko zrušilo opatrenia na zastavenie nákazy, platné od 22. októbra.
V piatok 4. decembra budú nasledovať puby a reštaurácie, hoci prevádzky podávajúce iba alkohol zostanú naďalej zatvorené.

Írska vláda pred Vianocami vyzýva ľudí, aby vonku na „rušných uliciach“ nosili od utorka rúška.
Miera nákazy koronavírusom sa pravdepodobne pred sviatočným obdobím zvýši, vyhlásil v pondelok pre štátnu stanicu RTÉ minister zahraničných vecí Simon Coveney. „Úlohou je udržať toto zvýšenie čo možno najnižšie,“ dodal.

Podľa najnovších oficiálnych údajov zaznamenali v Írsku, v krajine s piatimi miliónmi obyvateľov, celkovo 2053 úmrtí na koronavírus.

Denný počet úmrtí vrcholil v polovici apríla, keď ich hlásili 77, a v posledných týždňoch sa často držal na jednociferných číslach.

Írska republika bola však prvou krajinou v Európe, ktorá sa vrátila k čiastočnému lockdownu (zatvoreniu krajiny) – a ten mal podobu prvého lockdownu z marca, keďže prišla „druhá vlna“ prípadov infekcie.

Podľa najnovších údajov od Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) má teraz Írsko druhú najnižšiu 14-dňovú incidenciu prípadov koronavírusu v EÚ po Islande.

„Snaha a obete, ktoré každý z nás priniesol, zaberajú. Zachránili sme životy,“ povedal ešte v piatok 27. novembra premiér Micheál Martin v prejave k národu. „Uvoľňovaním obmedzení, ktoré urobíme, je podľa nášho presvedčenia možné dosiahnuť najlepšiu rovnováhu medzi zdravotnými, ekonomickými a sociálnymi okolnosťami, ale viac si nemôžeme dovoliť,“ vysvetlil v prejave premiér.

Na základe uvoľnených obmedzení platných od utorka sú návštevy v domácnostiach stále zakázané a ľudí upozorňovali, aby necestovali mimo svojho grófstva.
Minulý týždeň však vláda oznámila plán zmierniť pandemické obmedzenia počas Vianoc a Nového roka.

Od 18. decembra do 6. januára budú mať povolené stretávať sa tri domácnosti a zákaz cestovania medzi grófstvami bude zrušený.

„Toto nemôžu byť a ani nebudú Vianoce, na aké sme zvyknutí, ale bude to výnimočné obdobie, keď si budeme môcť dopriať určitú úľavu od trápení roka 2020,“ doplnil Martin.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *