V Izraeli sa začal tretí lockdown, v uliciach hliadkujú tisíce policajtov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Jeruzalem 27. decembra (TASR) – V Izraeli sa v nedeľu popoludní začal v poradí už tretí lockdown, ktorý má spomaliť opätovné šírenie koronavírusu. Na dodržiavanie obmedzení pohybu obyvateľstva dohliada v celej krajine zhruba 6000 policajtov, informovala agentúra DPA.


      Celoštátna karanténa sa začala o 17.00 h miestneho času (16.00 h SEČ). Policajti na pouličných kontrolných stanovištiach monitorujú dodržiavanie opatrenia, v súlade s ktorým sa občania môžu od svojich domovov vzdialiť maximálne na jeden kilometer. Výnimku tvoria len nevyhnutné prípady vrátane nákupu potravín a lekárskej starostlivosti.


      Súčasťou lockdownu je aj zákaz navštevovať ľudí, ktorí nepatria do okruhu blízkej rodiny. Nákupné centrá sú zatvorené a reštaurácie môžu ponúkať jedlá len prostredníctvom donáškových služieb. Školy zostávajú otvorené, fungujú však len v obmedzenom režime.


      Lockdown má predbežne trvať dva týždne. Je však možné, že dôjde k jeho predĺženiu, čo podľa DPA očakávajú mnohí Izraelčania.


      Izrael už minulý týždeň začal s masovým očkovaním proti koronavírusu. Očkovanie postupuje bezprecedentne rýchlo a má byť vôbec najväčšou vakcinačnou kampaňou v dejinách tejto krajiny.


      Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu večer vo videoposolstve prisľúbil, že Izrael bude prvou krajinou na svete, ktorá sa zbaví hrozby koronavírusu. Podľa neho sa tak stane vďaka novému lockdownu aj rýchlosti očkovania, aká nemá obdobu nikde na svete. Netanjahu uviedol, že už začiatkom budúceho týždňa by sa mal denný počet zaočkovaných zvýšiť na 150.000. Takáto rýchlosť by mala umožniť, aby v priebehu 30 dní dostalo vakcínu 2.250.000 Izraelčanov.


      Ide o prvú fázu kampane, v rámci ktorej očkujú najviac ohrozené skupiny obyvateľstva, zdravotníkov a ľudí vo veku nad 60 rokov. Ak táto fáza prebehne úspešne a podľa plánu, Izrael by sa podľa premiéra mohol zbaviť koronavírusu v priebehu 30 dní. V záujme dosiahnutia tohto cieľa vyzval všetkých spoluobčanov, aby dodržiavali opatrenia nového striktného lockdownu.


      Doposiaľ bolo v Izraeli zaočkovaných už viac ako 280.000 ľudí.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *