V. Špirko: Vnímam rozpačito rozsudok v prípade Sergeja a Alexandra S.

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Pezinok 7. decembra (TASR) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľ Špirko na jednej strane vyjadril pocit zadosťučinenia v prípade odsúdenia ruských podnikateľov Sergeja a Alexandra S. Na druhej strane pondelkový verdikt Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vníma rozpačito.

„Určite pociťujem zadosťučinenie, že sa vyhovelo tým postupom, ktoré prokuratúra navrhovala, prejavom čoho bolo aj rozhodnutie dovolacieho súdu, ktorý to opätovne vrátil na konanie a rozhodnutie. Zatiaľ v tomto momente vnímam rozpačito vyjadrenia aj rozsudok súdu s tým, že súd nastolil určitý právny problém, keď výsledok dnešného konania včlenil pod predchádzajúce rozhodnutie s tým, že toto rozhodnutie vo vzťahu k obom obžalovaným už bolo vykonané,“ uviedol po vyhlásení rozsudku Špirko.

Objasnil, že v pondelok síce boli odsúdení uznaní za vinných a boli odsúdení, avšak trest im zostáva z predchádzajúceho odsúdenia. „Čiže pre nich nevyplýva žiadna povinnosť ďalšieho výkonu trestu. Toto rozhodnutie dnešného dňa, samozrejme, musím preskúmať, oboznámiť sa s právnou argumentáciou súdu a podľa toho prokuratúra zaujme postoj,“ vysvetlil prokurátor.

Alexandra a Sergeja S. ŠTS uznal za vinných v prípade podplácania. Sergeja S. odsúdil ŠTS na sedem rokov a Alexandra S. na šesť rokov. Tresty by si mali odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Sergeja S. odsúdil súd aj na peňažný trest vo výške 15.000 eur a v prípade jeho nezaplatenia mu udelil náhradný trest vo výške 18 mesiacov. Alexandra S. odsúdil na peňažný trest vo výške 10.000 eur a v prípade jeho nezaplatenia sa mu k trestu pripočíta ďalších 12 mesiacov väzenia. Verdikt nie je právoplatný, obhajca Viktor Križiak sa odvolal a Špirko si ponechal zákonnú lehotu na prípadné odvolanie.

Dvojica však na trest výkonu odňatia slobody nemusí nastúpiť. ŠTS v pondelok totiž spojil dva skutky podplácania do jedného. V rámci jednej kauzy boli podnikatelia odsúdení a podmienečne prepustení na slobodu. V rámci druhej zase boli v roku 2016 oslobodení.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *