V súčasnej situácii nehorázne: Misia Naďa v Izraeli splnená, takmer 150 mil. eur pôjde na vojenskú techniku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 11. marca (TASR) – Kontrakt na nákup 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu, ktoré rezort obrany plánuje obstarať formou vláda – vláda od štátu Izrael, je pripravený na 99 percent. K podpisu zmluvy by mohlo prísť 26. marca. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to potvrdil vo štvrtok počas pracovnej cesty v Izraeli. Za 17 radarov by mala SR zaplatiť 148,2 milióna eur. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.


      „Vďaka intenzívnej práci rezortu obrany a efektívnym rokovaniam s predstaviteľmi štátu Izrael na jeho finálnom znení počítame s tým, že k podpisu zmluvy na Slovensku dôjde ešte tento mesiac. Nateraz predpokladaným termínom je 26. marec 2021,“ uviedol Naď po bilaterálnom rokovaní s izraelským rezortným partnerom Benjaminom Gantzom.

      Do pripravovanej zmluvy sa podľa ministra obrany SR premietne aj deklarované zapojenie slovenského obranného priemyslu do projektu obstarania, a to vo výške avizovaných 30 percent. „Tu je vidieť rozdiel medzi prázdnymi sľubmi a reálnou podporou, ktorá bude ukotvená aj v záväzných dokumentoch,“ poznamenal Naď. V rámci pracovnej cesty v Izraeli minister navštívil aj tamojšie podniky obranného priemyslu.


      Počas stretnutia s izraelským ministrom obrany ocenil slovenský šéf rezortu výborné bilaterálne vzťahy oboch krajín v oblasti obrany a bezpečnosti. Ministri hovorili tiež o možnostiach prehĺbenia vzájomnej spolupráce, a to napríklad v oblasti obranného priemyslu či kybernetickej bezpečnosti. Príležitosť využili tiež na výmenu skúseností krajín so zvládaním pandémie ochorenia COVID-19, pričom Naď informoval svojho kolegu aj o nasadení vojakov na pomoc v boji proti šíreniu ochorenia na Slovensku.


      Vláda schválila, že o obstaraní 17 kusov 3D rádiolokátorov bude SR rokovať s vládou Izraela. Zmluvu má uzatvoriť minister obrany do 31. marca. S obstarávaním radarov začalo ešte predošlé vedenie rezortu. Súčasný minister sa rozhodol upraviť súťaž pre otázky týkajúce sa transparentnosti procesu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “V súčasnej situácii nehorázne: Misia Naďa v Izraeli splnená, takmer 150 mil. eur pôjde na vojenskú techniku

 • 11. marca 2021 at 18:11
  Permalink

  Čo to má napísané na rúšku?
  SOM ZODPOVEDNÝ?

  Reply
 • 11. marca 2021 at 19:23
  Permalink

  Ešte tak jednu Americkú atómovú ponorku do Gabčíkova a lietadlovú loď US výroby na Zemplínsku Šíravu a misia je splnená. Vivat GLOBSEC.

  Reply
 • 11. marca 2021 at 19:41
  Permalink

  Ten magor zo 4. cenovej skupiny nás ide úplne ožobračiť.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *