V Taliansku sa už v dôsledku pandémie zatvorilo takmer 73.000 firiem

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Rím 14. decembra (TASR) – V Taliansku sa v dôsledku pandémie nového koronavírusu a s ňou spojených blokád zatvorilo takmer 73.000 firiem. Uviedol to v pondelok štatistický úrad ISTAT.

Toto číslo predstavuje zhruba 7 % z celkového počtu 1 milión firiem, ktoré boli predmetom prieskumu v období od konca októbra do začiatku novembra, uviedol vo vyhlásení ISTAT.

Približne 55.000 firiem počíta s opätovným otvorením v budúcnosti, zatiaľ čo 17.500 – vrátane 5000 reštaurácií – už nadobro skončilo. Okrem toho 700.000 firiem v ankete uviedlo, že fungujú normálne a 244.000 len čiastočne.

Podľa ISTAT až 85 % zo zatvorených firiem boli malé podniky s menej ako deviatimi zamestnancami. Najčastejšie išlo o športové centrá, malé hotely či obchodíky alebo stávkové kancelárie.

ISTAT tiež informoval, že viac ako dve tretiny z týchto firiem vykázali medziročnú stratu obratu v období jún až október a 61,5 % očakáva ďalšie straty v decembri až februári.

Ďalej zhruba 42 % firiem využívalo v sledovanom období vládne programy na podporu zamestnanosti (kurzarbeit), čo je pokles zo 70 % v máji, keď Taliansko zaviedlo prísnu blokádu.

Taliansko je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou – s približne 60 miliónmi obyvateľov zaznamenalo viac ako 1,8 milióna infikovaných a zhruba 64.500 ľudí ochoreniu COVID-19 podľahlo.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *