Vakcíny proti COVID-19 možno podmienečne zaregistrujú do niekoľkých týždňov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 1. decembra (TASR) – Podmienečnú registráciu pre vakcíny proti novému koronavírusu možno vydajú už o niekoľko týždňov. V prípade vakcíny BNT162b2 od konzorcia BioNTech – Pfizer by to mohlo byť 29. decembra a v prípade vakcíny Moderna Covid-19, známej aj ako mRNA1273, od spoločnosti Moderna Biotech Spain by to mohlo byť 12. januára 2021. Európskej liekovej agentúre (EMA) však musia predložiť údaje o kvalite, účinnosti a bezpečnosti. Na svojom webe o tom informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

„Podmienečná registrácia znamená, že v čase vydania registračného rozhodnutia žiadateľ nedodal údaje o účinnosti a bezpečnosti lieku v takom rozsahu, ako sa štandardne vyžaduje. Aj v takomto prípade musia prínosy lieku prevažovať nad potenciálnymi rizikami spojenými s neúplnými údajmi,“ vysvetlil ŠÚKL. Držiteľ rozhodnutia o podmienečnej registrácii musí následne dodať doplňujúce údaje.

Aj pri podmienečnej registrácii musí byť podľa štátneho ústavu dostatočne preukázaná bezpečnosť, kvalita a účinnosť vakcíny. Pre vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19 zaviedli dodatočný plán monitorovania ich bezpečnosti nad rámec už platnej legislatívy. Išlo o mesačné reporty o bezpečnosti vakcín, vykonávanie postregistračných štúdií či o ich bezpečnosť a účinnosť.

Obe žiadosti na registráciu predstavujú tzv. mRNA vakcíny. „Ich úlohou je pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2. Vírus používa na vstup do buniek ľudského organizmu tzv. spike proteín, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu. Vakcíny obsahujú genetickú informáciu (mRNA) na tvorbu spike proteínu. mRNA je pokrytá malými lipidovými časticami, ktoré jej umožňujú vstúpiť do ľudských buniek a zabraňujú jej degradácii. Ľudský organizmus si po očkovaní sám vytvorí spike proteín. Ľudský imunitný systém rozpozná tento proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky a T-bunky,“ vysvetlil ŠÚKL.

Spoločnosť Pfizer pre TASR uviedla, že zatiaľ nepozná termín možných prvých dodávok na územie Slovenska. Zakontrahované sú cez Európsku úniu. Ministerstvo zdravotníctva opakovane zdôraznilo, že očkovanie bude dobrovoľné.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *