Vážne varovanie: Ozýva sa zahrančie vo vzťahu k zachovaniu právneho štátu na Slovensku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 31. januára (TASR) – Únia Obhajcov Českej republiky vyjadrila podporu a stotožňuje sa s výzvou slovenských sudcov, advokátov a príslušníkov iných právnických profesií. Uvádza sa na webovej stránke Únie obhajcov ČR. Výzvu Právnici spolu za právny štát, ktorej signatári vyzývajú na dôsledné zachovávanie princípov právneho štátu v SR, do piatka (29. 1.) podpísalo 380 slovenských advokátov, sudcov, akademikov a príslušníkov iných právnických profesií.


      „Už ten počet svedčí o tom, že problémy, na ktoré výzva poukazuje, nie sú banálne. Na obsahu výzvy sa zhodli odborníci, ktorí nepochybne pochádzajú z rôzneho profesijného, ale pravdepodobne aj politického prostredia. Členovia Prezídia Únie obhajcov ČR sledujú dianie na Slovensku a majú istú znalosť momentálnych problémov súvisiacich s niektorými trestnými stíhaniami, ktoré na Slovensku prebiehajú,“ uvádza sa na stránke Únie obhajcov ČR, na ktorú upozornila TASR sudkyňa Krajského súdu v Bratislave (KS) a členka Súdnej rady Marcela Kosová.


      Únia sa stotožňuje s výzvou, pokiaľ je poukazované na aktuálne podmienky väzby v SR, najmä na úpravu dĺžky kolúznej väzby. „Stotožňujeme sa aj s obavami, ktoré výzva vyjadruje voči používaniu výpovede spolupracujúceho svedka ako kľúčového dôkazu. Aj my vnímame ako problém vynášanie informácií z trestných spisov a ich systematické dlhodobé predávanie vybraným médiám,“ píše sa ďalej na stránke.


      „Veľmi nás znepokojuje poukázanie výzvy na to, že súčasná vládna moc zbavuje sudcov ich rozhodovacej imunity za to, ako rozhodli vrátane novozavedeného trestného činu ohýbania práva,“ vyjadrila svoj názor česká únia.


      Podľa únie najsilnejšie pôsobí konštatovanie signatárov, že v SR dochádza k odstraňovaniu princípov právneho štátu. „Nie sme príslušníkmi SR a k niektorým bodom výzvy sa nechceme vyjadrovať. Rovnako ako výzva sama zachovávame úplnú neutralitu vo vzťahu ku konkrétnym trestným stíhaniam. Výzvu ale vnímame ako dôvodnú a v súlade s článkom Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd zaručujúcich slobodu prejavu,“ píše sa záverom.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *