Veci Verejné Romana Michelka: Bude Matovič vládnuť bez Sulíka a Remišovej?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ukazuje sa, že bizarný spôsob vládnutia Igora Matoviča narazil na svoje limity. Rozbuškou alebo onou poslednou kvapkou, keď už pohár trpezlivosti koaličných partnerov pretiekol, bol nákup ruskej vakcíny Sputnik V poza chrbát koaličných partnerov a v jednom prípade dokonca proti vetu koaličného partnera. Nákup sám o sebe by za iných okolností nebol až takým problémom, ak by so sebou neniesol množstvo krajne neštandardných krokov. Koaliční partneri o tomto kroku neboli vôbec informovaní. Aj novinári sa o nákladných lietadlách Spartan mieriacich do Moskvy dozvedeli len náhodou, aj to len vďaka úniku informácií z riadenia letovej prevádzky. No a nakoniec bola celá kauza „zaklincovaná“ teatrálnym vítaním dodávky vakcíny Sputnik V na košickom letisku za účasti premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčiho. V konečnom dôsledku teda nákup vakcíny Sputnik V nebol primárnym dôvodom vládnej krízy, bol len jej spúšťačom. Premiér Igor Matovič týmto gestom metaforicky „napľul“ do tváre svojich koaličných partnerov a znova im dal jasne najavo, že ich názory ho nijako nezaujímajú a nevyrušujú.

Igorovi Matovičovi tento spôsob komunikácie v zásade doteraz vychádzal, keďže koaliční partneri, ktorí ho kritizovali, dlhodobo Sloboda a Solidarita (SaS) a v poslednej dobe aj ZA ĽUDÍ, sa nikdy nedokázali spojiť, zjednotiť a konať v zhode na základe vzájomnej dohody. Parlamentná a koaličná matematika totiž nepustí. Ani jedna z rebelujúcich strán nemá na to, aby dokázala „zdisciplinovať“ Igora Matoviča. Logicky tak jediným liekom na vynútenie zmien je úzka koordinácia stanovísk a požiadaviek dvojice strán ZA ĽUDÍ a SaS. Problém je však v tom, že v prípade strany ZA ĽUDÍ je to ešte zložitejšie. Strana je vnútorne rozdelená. Dvaja poslanci už odišli – Miroslav Kollár a Tomáš Valášek – a tretí Ján Benčík je na odchode. Strana Veroniky Remišovej sa rozpadá a tak musí niečo robiť. Musí, ale nechce a je to na nej vidieť. Brutálne pokorenie Veroniky Remišovej tak rezultovalo do ad hoc spolupráce s Richardom Sulíkom. Ten si uvedomoval, že sám proti Igorovi Matovičovi nič nezmôže, ale strategické spojenectvo s Veronikou Remišovou by mohlo mať reálne konzekvencie. Mohlo. Ak by spojencom nebola nerozhodná, neistá a slabá Veronika Remišová.

V tejto fáze nastáva hra nervovou. Je jasné, že Igor Matovič neuhne prvý. Bude spor hnať na hranu a do stredy budúceho týždňa sa ukáže, kto získa počas „oddychového času“ vyhláseného Borisom Kollárom viac žolíkov. Dnes je jasné, že lepšie karty má v ruke igor Matovič. Jediná šanca Richada Sulíka je, že sa zbaví mentálneho bloku a znova povalí vládu. No a potom dá bezprizorným sirotám z OĽANO na výber. Predčasné voľby do pol roka, alebo tri roky teplé miestečka v parlamente. Bolo by to veľmi riskantné, ale v tejto situácii je to asi jediné možné riešenie. V opačnom prípade prehrá všetko.

V týchto chvíľach prebieha v koalícii triedenie hlasov a spočítavanie žetónov. Je možné, že Igor Matovič pôjde do menšinovej vlády s toleranciou konzervatívcov, ktorých Veronika Remišová nazýva fašistami, kam patria Kuffovci a odídenci z ĽS Naše Slovensko (povedané Remišovej hantírkou fašistov). To by však bolo veľmi krehké a neisté spojenectvo. Musel by si to „pozichrovať“ aspoň polovicou klubu ZA ĽUDÍ. No a potom by nastala koaličná rabovačka. Financiami z fondu obnovy by mohol motivovať kde koho / kade koho. No a Boris Kollár ako najväčší politický biznismen v pokoji sleduje, čo sa robí a očakáva ponuky. „Drahá nevesta“ si bude vyberať, ktorý scenár lepšie zobchoduje.

Sme v polovici hry, ktorá môže trvať viacero kôl – častí, ale dnes je jasné, že lepšie karty v rukách má Igor Matovič. Každopádne je nad slnko jasné, že takmer vo všetkých scenároch ani on nevyviazne bez ťažkých strát.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Veci Verejné Romana Michelka: Bude Matovič vládnuť bez Sulíka a Remišovej?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *