Veci Verejné Romana Michelka: Patrí Matovič do basy? A Fond obnovy je premárnená príležitosť

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Slovensko v rámci Plánu obnovy a odolnosti ako čistý príjemca dostane ohromný balík peňazí dosahujúci takmer šesť miliárd eur.

Práve tieto prostriedky, s ktorými sme nerátali, by nám mohli umožniť, aby sme sa vyhli pasci stredne príjmových krajín, keďže sa jasne ukázalo, že dobiehanie najvyspelejších krajín západu, alebo presnejšie priemeru Európskej únie v prípade Slovenska už niekoľko rokov stagnuje na úrovni približne troch štvrtín priemeru HPD Európskej únie na hlavu. Je jasné, že súčasný model dobiehania založený na vysoko kvalifikovanej, vysoko disciplinovanej, ale veľmi nízko platenej práci sa vyčerpal. No a práve masívne a v zásade nenávratné prostriedky z Fondu obnovy a odolnosti, by nás v prípade kompetentnej vlády mohli nasmerovať k takémuto cieľu.

Napriek tomu vláda preukázala nesmiernu mieru arogancie, keď Plán obnovy a odolnosti vznikol bez reálnej celospoločenskej diskusie. Tvorcovia našej verzie Plánu obnovy a odolnosti ostentatívne odignorovali vyše 2 500 pripomienok, do tvorby dokumentu nezapojili Konfederáciu odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR), ale ani Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky (AZZZ SR), kritické stanovisko deklarovala aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) a množstvo ďalších.

Nakoniec Fond obnovy a odolnosti pôjde masívnejšie len do piatich oblastí. Najviac – až 1 900 miliónov eur – dostane program Zelené Slovensko. Minister Ján Budaj bol teda podstatne úspešnejší než jeho stranícki kolegovia z OĽANO. Ďalšou oblasťou, ktorá bude masívne podporená, je zdravotníctvo pod názvom programu Zdravý život pre každého. Ten bude dotovaný sumou 1 450 miliónov eur.

Otázne je však efektívne využitie týchto prostriedkov. Miesto vybavenia nemocníc sa zrejme bude masívne investovať do budov, čo efektivitu takto vynaložených prostriedkov značne problematizuje. Potom nasleduje slovenská čierna diera – digitalizácia štátnej správy. Program Efektívny štát a digitalizácia bude podporený sumou 945 miliónov eur. Na tento projekt plynulo nadväzuje program Konkurencieschopné a inovatívne Slovensko, na ktoré je vyčlenených 700 miliónov eur.

Ak by tieto grantové schémy boli riadené naozaj kompetentným vizionárom, mohlo by to Slovensko naozaj posunúť výrazne dopredu. Bohužiaľ, osoba ministerky inovácii a investícii je skôr zárukou hlbokej nekompetentnosti, hrozí teda, že tieto prostriedky budú premrhané. No a nakoniec ostáva 850 miliónov eur na program Lepšie vzdelanie pre každého. Problémom tohto programu je, že miesto zásadného akcentu na kvalitu vzdelávania sa značné sumy budú alokovať na stavbu predškolských zariadení, a teda miesto pozdvihnutia kvality vzdelania sa budú tieto prostriedky vynakladať neefektívne.

Summa Summarum, Slovensko má obrovskú smolu, že v čase, keď prídu masívne prostriedky z Európskej únie, ktoré by mohli byť využité na povestný skok dopredu, budú tieto zrejme neefektívne minuté. Arogancia moci triumfovala, neumožnila širokú a otvorenú celospoločenskú diskusiu, aj preto sa nepodarilo nájsť tie najlepšie a najoptimálnejšie riešenia. Fond obnovy a odolnosti tak bude pravdepodobne ďalšou premrhanou šancou, ktorá spôsobí, že Slovensko svoje zaostávanie za priemerom Európskej únie nedokáže zvrátiť. A to je ďalšia smutná vizitka súčasnej garnitúry.

Boris Kollár bojuje za urýchlené prijatie novely zákona o kolúznej väzbe. Vie prečo. Ich nominant Vladimír Pčolinský by mohol spievať ako Caruso a to by mnohí neboli radi. Na strane druhej podmienky tejto väzby sú naozaj neľudské a treba s tým niečo robiť. Lebo dnes majú vyšetrujúce orgány v podstate podobné nástroje ako v päťdesiatych rokoch. Psychické týranie má nahradiť ich profesionálnu neschopnosť dokázať obvineným ich trestné činy.

Rado Baťo napísal o svojom šéfovi nasledujúce: „Matovič je patologický klamár, o tom žiadna. Čo urobil Matovič? Namiesto toho, aby išiel do Moskvy v mene Slovenska vymáhať plnenie zmluvy, vliezol pánovi Kirilovi do análneho otvoru a v mene Ruska zaútočil na ŠÚKL s cieľom diskreditovať a zmariť konanie slovenského štátneho orgánu pri preverovaní kvality a bezpečnosti vakcíny.“

A nakoniec čerešnička na torte. „Miliónová pokuta, ktorú Marek Krajči v zmluve podpísal pre prípad vyzradenia jej obsahu, je už len čerešnička na torte v sérii krokov poškodzujúcich záujmy Slovenska. Matovič s Krajčim patria do basy.“

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Veci Verejné Romana Michelka: Patrí Matovič do basy? A Fond obnovy je premárnená príležitosť

 • 2. mája 2021 at 15:35
  Permalink

  Určite viete , pán Michelko , že ekonóm pán Thomas Piketty má zaujímavé postrehy bilancii príspevkov a čerpaní finančných prostriedkov z rozpočtu eu. Týka sa to aj Slovenska .

  Reply
 • 2. mája 2021 at 17:31
  Permalink

  Tá poslankyňa za Sme rodina sa volá Hajšelová (ohľadom kolúznej väzby)

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *