Venezuela: Maduro ponúka USA zmierenie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Caracas 24. januára (TASR) – Venezuelský prezident Nicolás Maduro v sobotu povedal, že s nástupom nového amerického prezidenta Joea Bidena je ochotný „obrátiť list“ vo vzťahoch Venezuely s USA. Informovala o tom agentúra AFP.


      „S vládou Joea Bidena sme v našich vzťahoch ochotní vybrať sa novou cestou, ktorá bude založená na vzájomnom rešpekte, dialógu, komunikácii a porozumení,“ uviedol Maduro.


      Vláda predchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila na Venezuelu v snahe zvrhnúť Madurov socialistický režim niekoľko hospodárskych sankcií, vrátane ropného embarga.


      Po niekoľkých rokoch poznamenaných chladnými vzťahmi sa Trumpov kabinet na začiatku roka 2019 rozhodol úplne prerušiť diplomatické vzťahy s Caracasom, pričom za dočasného prezidenta Venezuely uznal opozičného lídra Juana Guaidóa.


      Po tom, čo Biden v novembri vyhral americké prezidentské voľby, mu Maduro zagratuloval a vyhlásil, že „Venezuela je pripravená na dialóg a porozumenie s americkou vládou a ľudom“.


      Ako poznamenala agentúra AFP, analytici sa domnievajú, že Bidenova vláda zaujme k Venezuele miernejší postoj a z hľadiska prechodu k novej vláde v latinskoamerickej krajine bude podporovať medzinárodnú mediáciu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *