Via Iuris k situácií v školstve: Nemôžeme sa tomu už naďalej nečinne prizerať a rozhodli sme sa obrátiť s podnetom na generálnu prokuratúru

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 25. januára (TASR) – Iniciatíva Dajme deťom hlas a Via Iuris pripravujú podnet na Generálnu prokuratúru (GP) SR. Dôvodom je COVID automat, ktorý sa podľa nich musí zmeniť tak, aby mali školy prednosť. TASR o tom informovala Andrea Hajdúchová z iniciatívy Dajme deťom hlas.

COVID automat je potrebné upraviť. Školy po celoplošnom skríningu a ukončení lockdownu musia mať prednosť pred inými opatreniami, tvrdí iniciatíva Dajme deťom hlas a Via Iuris. „Školy sme zatvorili ľahko, z večera do rána, bez toho, aby sme zabezpečili všetkým deťom kvalitné dištančné vzdelávanie. A viac ako tri mesiace študentov vodíme za nos sľubmi, že školy sú priorita, no namiesto toho opakujeme chyby z jesene. Po lockdowne a celoplošnom skríningu už školy musia dostať prednosť,“ uviedla Hajdúchová.

„Mimoriadne prerušenie vyučovania implicitne znamená taký zásah do vyučovacieho procesu, ktorý je krátkodobý. U nás však vidíme, že situácia sa stáva dlhodobou, dochádza k diskriminácii, môže dochádzať k porušeniu práva na vzdelávanie a nemáme plán na nápravu. Nemôžeme sa tomu už naďalej nečinne prizerať a rozhodli sme sa obrátiť s podnetom na generálnu prokuratúru,“ poznamenala Eva Kováčechová z občianskeho združenia Via Iuris. Iniciatíva sa pred Vianocami obrátila na verejnú ochrankyňu práv. Tá konštatovala, že zatvorenie škôl sledovalo síce legitímny cieľ – ochranu zdravia – no v prípade obmedzovania ústavných práv, ako právo na vzdelávanie, je potrebné neustále prehodnocovať, či „cena, ktorú musíme zaplatiť, nie je neprimeraná tomu, čo opatreniami získame“.

COVID automat podľa Via Iuris a iniciatívy nezohľadňuje ani upozornenie, aby spôsob otvorenia škôl neprehlboval diskrimináciu. Tá, ako tvrdia, hrozí pri podmieňovaní návratu do škôl celoplošným testovaním žiakov od desiatich rokov a ich zákonných zástupcov.

Pozrite aj: Aj India venuje školstvu viac pozornosti ako slovenská vláda

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *