Via Iuris: Ústava by sa nemala meniť pozmeňujúcim návrhom a bez diskusie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 3. decembra (TASR) – Ústava by nemala byť menená pozmeňujúcim návrhom, ktorý môže byť schválený v rovnaký deň, ako bol predložený. Upozorňuje na to Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s organizáciou Via Iuris v reakcii na zmeny ústavy, o ktorých rokuje aktuálne parlament s tým, že je to v demokratickom štáte neprimerané.

Via Iuris hovorí, že pôvodný návrh na zmenu ústavy z dielne ministerstva spravodlivosti bol výsledkom štandardného legislatívneho procesu. V parlamente sa však už podľa organizácie rokuje o návrhu, ktorý doplnilo ministerstvo po ukončení pripomienkového konania a tiež poslaneckými návrhmi, pričom ide o zásadné zmeny.

Ministerstvo do návrhu doplnilo, aby bola vylúčená možnosť ústavného súdu preskúmavať ústavné zákony. Poslanci zase navrhujú, aby bolo možné prijať zákony, ktoré podradia prokuratúru pod ministerstvo spravodlivosti, respektíve navrhujú nové ustanovenie o dôchodkoch, ktoré s justíciou nijako nesúvisí. Via Iuris je presvedčená, že je potrebné postup zmeny ústavy sprísniť

Babiaková poukazuje na to, že vo všetkých prípadoch ide o závažné témy, sú však natoľko zásadné, že si vyžadujú diskusiu s odbornou verejnosťou. „Nie je možné zúžiť diskusiu len na parlamentnú rozpravu, ústava by nemala byť menená pozmeňujúcim návrhom, ktorý je jeden deň predložený a v ten istý deň môže byť aj schválený. Takýto postup pri zmene ústavy bez širokej diskusie a bez dostatočného času je v demokratickom štáte neprimeraný,“ zhrnula.

Poslanci by v diskusii k ústavným zmenám súvisiacim s reformou justície mali pokračovať v piatok (4. 12.). Nemali by však počas dňa hlasovať.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *