Victoria Nuland, známa našej verejnosti, ako osoba v pozadí prevratu na Ukrajine v rokoch 2013/14, by mala zastávať v Bidenovej administratíve vysoký post

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 6. januára (TASR) – Novozvolený demokratický prezident USA Joe Biden plánuje vymenovať veteránky americkej zahraničnej politiky Wendy Shermanovú a Victoriu Nulandovú do vysokých pozícií na ministerstve zahraničných vecí, kde budú po nominovanom ministrovi Antonym Blinkenovi v hierarchii na druhom a treťom mieste.

Informovala o tom v utorok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené so situáciou.

Shermanová (71), kľúčová vyjednávačka pri tzv. jadrovej dohode z Iránom z roku 2015, sa má stať viceministerkou zahraničných vecí. Predtým slúžila ako námestníčka ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti.

Nulandová (59), kariérna diplomatka, ktorá slúžila ako veľvyslankyňa USA pri NATO, hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí a námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre európske a eurázijské záležitosti, má získať post zástupkyne ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti.

Nomináciu oboch žien ešte musí schváliť Senát.

Shermanová bola v rokoch 1997-2001 tiež poradkyňou ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov. V tomto období slúžila aj ako politická koordinátorka pre otázky týkajúce sa Severnej Kórey. V rokoch 1993-96 bola námestníčkou ministra zahraničných vecí pre právne záležitosti.

Shermanová je v súčasnosti profesorkou na Kennedyho fakulte riadenia štátu Harvardovej univerzity (Harvard Kennedy School) v Cambridgei, štát Massachusetts, a vedúcou poradkyňou v spoločnosti Albright Stonebridge Group.

Nulandová v rokoch 2003-05 slúžila ako poradkyňa bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho pre národnú bezpečnosť a v rokoch 1993-96 ako vedúca kancelárie námestníka šéfa diplomacie USA.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Victoria Nuland, známa našej verejnosti, ako osoba v pozadí prevratu na Ukrajine v rokoch 2013/14, by mala zastávať v Bidenovej administratíve vysoký post

 • 6. januára 2021 at 12:00
  Permalink

  Smutné, velmi smutné.

  Reply
 • 7. januára 2021 at 9:25
  Permalink

  Pekne sa to zapĺňa Soroš ľuďmi .

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *