Diskusia s autormi knihy Civilizácia na rázcestí. Vystúpili Hohoš, Švihlíková, Dinuš, Michelko, Janošovský

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Beseda po krste významnej knihy s Ilonou Švihlíkovou, Petrom Dinušom a Ladislavom Hohošom, ktorý je tiež čestným členom DAV DVA. V diskusii vystúpili aj Roman Michelko a Juraj Janošovský.

O knihe
Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia vyšiel vo viacerých vydaniach dokument výskumného tímu pod vedením akademika Radovana Richtu Civilizace na rozcestí. Kríza industrializmu s dôrazom na ťažký priemysel sa vtedy prejavila v nastupujúcej novej (tretej) technologickej revolúcii na Západe a s kumulatívnym oneskorovaním na Východe po úspešnej socialistickej industrializácii.

Výrazné zmeny v technike a technológii vrátane sociálnych dôsledkov boli pomenované ako postindustriálna spoločnosť (USA), resp. vedecko-technická revolúcia (ZSSR). Zásadnú otázku priemyselnej civilizácie, ktorá je rovnako naliehavá a kontroverzná v súčasnosti ako pred polstoročím, predstavuje otázka spôsobu ekonomického rastu. Civilizácie (nielen západná, dnes používame plurál) sú v kríze, ohlasuje sa štvrtá technologická revolúcia, ktorá ruší minulé ekonomické a sociálne istoty. Snahou autorského kolektívu bolo v medziach možností načrtnúť možné odpovede ukazovatele smeru v rámci aktuálnej civilizačnej križovatky.

Knihu Civilizácia na rázcestí po polstoročí (Peter Dinuš, Ladislav Hohoš, Ivan Laluha, kolektív) si môžete objednať tu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Diskusia s autormi knihy Civilizácia na rázcestí. Vystúpili Hohoš, Švihlíková, Dinuš, Michelko, Janošovský

 • 3. apríla 2021 at 20:12
  Permalink

  Pokiaľ platia Marxove zákony (podľa mňa na 100%) nemáme sa čoho obávať.

  Reply
 • 4. apríla 2021 at 22:06
  Permalink

  A ekológiu kde nechali?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *