Vietnam: Začalo sa zasadnutie vládnucej Komunistickej strany

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Hanoj 14. decembra (TASR) – Vládnuca Komunistická strana Vietnamu (CPV) začala v pondelok týždňové zasadnutie.

Podľa tlačovej agentúry Reuters sa zároveň zintenzívnila diskusia o najvyššom vedení, ktoré z neho vzíde a v priebehu nasledujúcich piatich rokov bude určovať politický tón v tejto rýchlo sa rozvíjajúcej krajine juhovýchodnej Ázie.

Vo vyhlásení vietnamskej vlády sa uvádza, že plénum bude zahŕňať rozpravu o „osobných dokumentoch“, čo je eufemizmus pre rozhodovanie o tom, kto bude zastávať najdôležitejšie posty. Tie strana oficiálne oznámi na svojom zjazde, ktorý je naplánovaný na január.

Na zjazde sa sformuje nová politika po tom, ako generálny tajomník CPV a ideológ strany Nguyen Phú Trong pred piatimi rokmi inicioval protikorupčný proces a zbavil úradu predošlé vedenie, ktoré malo užšie vzťahy s podnikateľskou sférou.

Trong, jeden z najvplyvnejších vietnamských politikov za uplynulé desaťročia, počas predchádzajúceho zjazdu CPV v roku 2016 viedol iniciatívu za odvolanie bývalého premiéra Nguyena Tan Dunga.

Následne, v roku 2018, prevzal aj funkciu hlavy štátu po tom, ako predchádzajúci prezident zomrel.

Niekoľko najvyššie postavených vládnych činiteľov, ktorí odstúpili v dôsledku Trongovho protikorupčného zásahu, patrilo medzi spojencov expremiéra. Väčšina analytikov očakáva, že daný zásah bude pokračovať aj po straníckom zjazde.

Ako vysvetľuje Reuters, Vietnam nemá nadriadeného vládcu a na jeho čele sú oficiálne štyri „piliere“: prezident, premiér, generálny tajomník CPV a predseda národného zhromaždenia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *