Vláda bude problém chudoby a strádania riešiť poradenstvom (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Foto: TASR – Martin Baumann

Bratislava 14. apríla (TASR) – Vláda navrhla doplnenie pôsobnosti Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) o kompetenciu na utváranie podmienok na poskytovanie bezplatného poradenstva pre ľudí pri riešení ich problémov s dlhmi a bezplatného psychologického poradenstva zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch. Vyplýva to z novely zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorú v stredu odobril vládny kabinet. Ministri ju poslali na ďalšie prerokovanie do parlamentu.

Rezort práce tento krok argumentuje tým, že SR patrí medzi niekoľko krajín Únie, ktoré ešte neposkytujú nadmerne zadlženému obyvateľstvu bezplatné dlhové poradenstvo. Štatistické zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach domácností EÚ SILC 2019 pritom poukazuje na to, že 11,9 % Slovákov je ohrozených chudobou, čiže majú príjem pod 60 % mediánu národného disponibilného príjmu. Takmer 180.000 domácností platí len s veľkými ťažkosťami zvyčajné výdavky a skoro pol milióna domácnosti veľmi finančne zaťažuje platenie celkových nákladov na bývanie. Zhruba 118.000 domácností veľmi finančne zaťažuje splácanie pôžičiek, lízingov a nákupov na splátky.

Analýzy odhaľujú, že nadmerné zadlženie domácností vzniká najmä pre stratu príjmu zo zamestnania, podnikania či ako následok rozvodu, separácie alebo v dôsledku choroby, ktorá vyžaduje nákladné liečenie. „Je preto potrebné utvoriť podmienky na preventívne opatrenia vzniku nadmerného zadlženia obyvateľstva a intervencie v prípade, ak už nadmerné zadlženie vzniklo, konkrétne na realizáciu aktivít zameraných na poskytovanie bezplatného dlhového poradenstva,“ spresnil rezort v materiáli. Cieľom takéhoto poradenstva môže byť aj zmeniť postoj jednotlivca, správanie, úroveň finančnej gramotnosti či rozpočtovej zodpovednosti.

Rezort tiež vníma medzeru v oblasti podpory rodiny najmä v poskytovaní bezplatného a dostupného odborného, osobitne psychologického poradenstva. „V súčasnej náročnej situácii rodín sa táto potreba ešte viac zvýraznila a je nevyhnutné vytvoriť podmienky na realizáciu opatrení, konkrétne cielených projektov zameraných na poskytovanie bezplatného poradenstva zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch vrátane psychologického poradenstva a iného odborného poradenstva pre jednotlivcov a rodiny,“ dodal rezort v materiáli.

Dlhové poradenstvo má uľahčiť niektorým skupinám ľudí dostať sa k legálnej práci. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v stredu po rokovaní vlády. Vláda navrhla doplnenie pôsobnosti Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) o kompetenciu na utváranie podmienok na poskytovanie bezplatného poradenstva pre ľudí pri riešení ich problémov s dlhmi a bezplatného psychologického poradenstva zameraného na prevenciu vzniku duševných porúch.

„My máme množstvo ľudí, ktorí by chceli pracovať – a možno aj pracujú na čierno, lebo nemajú na výber – ale nemôžu sa legálne zamestnať, pretože vzhľadom na ich exekúcie a predlženosť sa im vlastne pracovať nevyplatí,“ vysvetlil minister s tým, že tri dlhové poradne už na Slovensku pilotne existujú. V nich ľuďom radí ekonóm či finančník, právnik i psychológ, ako sa čo najlepšie dostať z dlhov. „A odporučí im napríklad osobný bankrot,“ ilustroval Krajniak.

Na otázku, komu bude bezplatné poradenstvo umožnené, Krajniak odpovedal, že pre klientov úradov práce, ktorými je však de facto 80 % ľudí na Slovensku. Toľko ľudí s úradmi práce prichádza nejakým spôsobom do kontaktu. „Ale po dohode s podpredsedom vlády pre legislatívu (Štefanom Holým – Sme rodina) a ministerkou spravodlivosti (Máriou Kolíkovou – Za ľudí) asi stanovíme v parlamente v druhom čítaní nejakú hornú hranicu, lebo to nemá byť poradňa pre bohatých ľudí, ktorí si vedia zaplatiť prácu špecialistov,“ uviedol Krajniak.

Víziou rezortu je, aby poradne fungovali do budúceho roka na každom úrade práce, ktorých je dokopy 46.

Vláda navrhla účinnosť zákona od 1. augusta tohto roka.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Vláda bude problém chudoby a strádania riešiť poradenstvom (aktualizované)

  • 24. apríla 2021 at 20:19
    Permalink

    Chudoba sa riesi dobrym hospodarenim a peniazmi, nie poradenstvom. Tam ste nas az doviedli…

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *