Vláda: J. Mikas má určiť, kto bude môcť ísť do školy aj bez negatívneho testu.

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 4. decembra (TASR) – Hlavný hygienik SR Ján Mikas by mal určiť, ktorí žiaci, rodičia či školskí zamestnanci budú môcť od pondelka (7. 12.) vstúpiť do otvorenej školy aj bez negatívneho testu na ochorenie COVID-19. Odporučila mu to v piatok vláda, ktorá schválila návrh podmienok obnovenia prezenčného vyučovania na druhom stupni základných škôl a na stredných školách.

Vládny kabinet umožnil obnoviť od pondelka školské vyučovanie a prevádzku v školských zariadeniach, ak sa tak rozhodne zriaďovateľ školy. Podmienkou je, aby sa žiak, jeden z jeho rodičov, s ktorým žije v spoločnej domácnosti, ale aj zamestnanec školy, preukázali negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie či negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Výsledok by nemal byť starší ako sedem, 14 alebo 21 dní, a to v závislosti od epidemiologickej situácie v danom okrese. Podmienka negatívneho výsledku testu sa podľa vlády nebude vzťahovať na osoby, ktoré určí hlavný hygienik. Vládny kabinet zároveň Mikasovi odporučil vydať vyhlášku s účinnosťou od pondelka, ktorá umožní školám vyžadovať od žiakov, ich rodičov či od zamestnancov školy negatívne výsledky testov.

Vláda upozorňuje, že deti si môžu nákazu nového koronavírusu prenášať navzájom a infekciu môžu zaniesť medzi dospelých. U detí sa ochorenie COVID-19 často vyskytuje bez klinických príznakov. Z tohto dôvodu sledovanie symptómov a kontroly teploty nie sú dostatočné na to, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.

Pravidelné skríningové testovanie by sa podľa vládneho kabinetu malo vykonávať popri dodržiavaní základných protipandemických opatrení spolu s dezinfekciou kritických miest a predmetov. „Takýmto spôsobom môžeme znížiť prenos ochorenia COVID-19, včas identifikovať pozitívne osoby, následne sledovať ich kontakty a veľmi skoro zasiahnuť v ohniskách nákazy. Zabránime častému uzatváraniu tried a umožníme deťom a mladistvým plynulé vzdelávanie bez prerušenia pedagogického procesu,“ uvádza vláda v schválenom materiáli.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) a minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v piatok ohlásili, že v pondelok a v ďalších dňoch budúceho týždňa otvoria svoje brány niektoré školy na Slovensku. Pôjde o pilotný projekt. Zapoja sa doň desiatky škôl, ktoré v uplynulých dňoch kontaktovali Úrad vlády SR, premiéra či ministerstvo školstva.

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj študenti stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *