Vláda konečne schválila Kurzarbeit

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Foto: TASR – Martin Baumann

Bratislava 24. februára (TASR) – Vláda v stredu odobrila novú legislatívu o tzv. trvalom kurzarbeite. Zákon zabezpečí predvídateľnosť toho, ako štát pomôže zamestnávateľom v časoch krízy. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) počas rokovania vlády.

„My sme sa počas tejto pandémie presvedčili o tom, že na udržanie pracovných miest je nesmierne dôležité to, či majú zamestnávatelia a najmä aj veľké zahraničné spoločnosti a ich dodávatelia, ktorí sú na Slovensku, predvídateľné prostredie,“ okomentoval Krajniak s tým, predvídateľnosť spočíva v tom, že ak príde kríza, pomôže aj štát, aby mohla ekonomika Slovenska fungovať.

Krajniak pripomenul, že fond, z ktorého sa bude pomoc poskytovať, nebude nový. Podpora bude vyplácaná z fondu nezamestnanosti Sociálnou poisťovňou.

Na otázku o tom, ako sa bude pomoc poskytovať samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), Krajniak odpovedal, že v zákone o službách zamestnanosti bude odvolávka o tom, že vždy, ak bude aktivovaný kurzarbeit pre zamestnávateľov, sa súčasne spustí aj schéma pomoci pre SZČO.

Ako vysvetlil štátny tajomník rezortu práce Boris Ažaltovič, podpora bude fungovať tak, že o žiadosti zamestnávateľa bude Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny rozhodovať do desiatich dní. „Maximálna výška podpory bude dvojnásobok vymeriavacieho základu, to znamená, na tento rok, keď je priemerná mzda povedzme 1100 eur, tak maximálny vymeriavací základ je 2200 eur. To znamená, že najvyššia možná podpora pre zamestnávateľa bude 60 % z tejto sumy,“ vysvetlil Ažaltovič s tým, že k tejto sume ďalších 20 % pridá zamestnávateľ a tým pádom zamestnanec dostane 80 % svojej obvyklej mzdy.

Vláda v stredu odobrila aj odloženie splatnosti poistného na sociálne poistenie za február do 30. júna, Krajniak tvrdí, že to bude vláda robiť každomesačne, až kým to bude potrebné. Ak by si situácia vyžiadala odklad aj na dlhšie ako do 30. júna, vláda o tom bude podľa jeho slov uvažovať.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Vláda konečne schválila Kurzarbeit

  • 13. marca 2021 at 10:42
    Permalink

    číže:ono to ešte stále NEPRACUJE, je to len zákon a nevieme, kedy ho uplatnia. Sú tam slová „bude aktivovaný“…ked to ide cez Sociálnu poisťovňu, tak potom si všetci priplatia a zaplatia kurzarbeit cudzím investorským skupinám, aby tí držali v zostave najatých pracovníkov. Poviete mi, načo je to dobré? To radšej mohli dať ľudom peniaze priamo cez podporu Uradov práce a omilostiť podnikateľov pravicovo povedané „z kúrenia a svietenia na prázdnych pracoviskách“….

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *