Vláda: Rokovať bude o novelách zákonov, živnostiach i investičnej pomoci štátu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 16. decembra (TASR) – Bremeno odškodnenia obetí násilných trestných činov sa má už po začatí trestného konania preniesť na štát, vyplýva to z navrhovanej novely zákona o obetiach trestných činov, ktorou sa má zaoberať vláda na svojom stredajšom rokovaní.

Právna úprava z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR rovnako dáva zelenú zriadeniu intervenčných centier na pomoc obetiam domáceho násilia v každom samosprávnom kraji.

Ďalší návrh na zmenu legislatívy sa týka zákona o živnostenskom podnikaní. Novelizáciou právneho predpisu sa má živnostenské podnikanie zjednodušiť, napríklad sa má predĺžiť lehota na oznámenie zriadenia prevádzkarne, ale aj lehota na preukazovanie požadovanej praxe od jej ukončenia. Zmierniť sa majú aj požiadavky na predkladanie údajov pri ohlasovaní živnosti.

Vláda sa bude takisto zaoberať aj zmenou účelu použitia nevyčerpaných bežných výdavkov rezortu školstva. Zdroje vo výške 1.850.000 eur boli v rozpočte 2020 určené na stabilizačný príspevok pre študentov bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia odboru ošetrovateľstva, po novom by sa mali presunúť v prospech iných pôžičiek. Suma 1,3 milióna bude určená na pôžičky pre študentov, 550.000 na pôžičky pre pedagógov.

Vláda má v predbežne zverejnenom programe 19 bodov, takisto sedem informatívnych materiálov. Rokovať má o aj o návrhu zmiernenia podmienok na poskytnutie štátnej investičnej pomoci či návrhu na predĺženie platnosti Zmluvy o európskom spolupracujúcom štáte medzi Slovenskou republikou a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Ministri budú tiež schvaľovať národnú koncepciu Konferencie o budúcnosti Európy či aktualizovanú Stratégiu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci SR na roky 2021 – 2027.

Očakáva sa, že kabinet prijme na rokovaní záväzné uznesenia týkajúce sa sprísnenia protipandemických opatrení.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *