Vláda: Schválila zvýšenie počtu prokurátorov a zamestnancov ÚŠP, šéfka úradu na ochranu whistleblowerov bude mať plat ako poslanec NR SR

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Bratislava 10. februára (TASR) – Počet prokurátorov a štátnych zamestnancov na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) by sa mal zvýšiť. Vyplýva to z návrhu na zvýšenie počtu osôb určených na plnenie úloh ÚŠP, ktorý v stredu schválila vláda SR.

Materiál počíta so zvýšením počtu prokurátorov ÚŠP z 35 na 38, pričom zamestnancov v štátnej službe by malo byť o päť viac, čiže 22.

Zmeny sa majú dotknúť najmä odboru ekonomickej kriminality. Oddelenie majetkovej kriminality a oddelenie hospodárskej kriminality sa má zlúčiť. Počet prokurátorov sa má v tomto odbore zvýšiť z 11 na 14.

V rámci odboru všeobecnej kriminality má byť zriadené oddelenie organizovaného zločinu, terorizmu a extrémistickej kriminality.

Predkladateľ návrhu, ktorým je generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, týmto sleduje „umožnenie efektívnejšieho využitia potenciálu prokurátorov, vyváženejšie rozdelenie trestných vecí medzi prokurátormi, efektívnejšie riadenie a účinnejší boj proti najzávažnejším formám trestnej činnosti“.

Z materiálu vyplýva, že zvýšenie počtu prokurátorov a zamestnancov ÚŠP by malo mať dosah na štátny rozpočet v celkovej výške 1,27 milióna eur na jeden rok.

Predsedníčke Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti Zuzane Dlugošovej bude od februára 2021 prináležať mesačný plat vo výške platu poslanca Národnej rady (NR) SR, rovnako tak mesačne paušálna náhrada na pokrytie výdavkov súvisiacich s vykonávaním funkcie v sume 50 percent platu. Plat určila vláda na stredajšom rokovaní.

Právničku Dlugošovú zvolili za šéfku úradu na ochranu whistleblowerov poslanci NR SR v piatok 5. februára. Hlasovalo za ňu 80 zo 117 prítomných poslancov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Vláda: Schválila zvýšenie počtu prokurátorov a zamestnancov ÚŠP, šéfka úradu na ochranu whistleblowerov bude mať plat ako poslanec NR SR

 • 10. februára 2021 at 12:23
  Permalink

  Tomu sa vraví motivácia jak sv*ňa – 1,27 melóna evri za rok na 3 nových prokurátorov a 5 úradníkov! :-(

  Reply
 • 10. februára 2021 at 15:10
  Permalink

  No a ešte zvýšiť počet väzníc a môže sa ísť na to . Podobnosť s postupom po Februári 1948 čisto náhodná . Len ako to prijmú ochrancovia Navaľného .

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *