Vláda: Súhlasí s predĺžením platnosti zmluvy medzi SR a ESA o 18 mesiacov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 16. decembra (TASR) – Návrh na predĺženie platnosti Zmluvy o európskom spolupracujúcom štáte medzi Slovenskou republikou a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) odsúhlasila na svojom stredajšom rokovaní vláda. Zmluva vyprší 3. februára 2021, vláda schválila jej predĺženie o 18 mesiacov, teda do 4. augusta 2022.

Vláda 7. októbra súhlasila s pokračovaním spolupráce SR s ESA vo forme pridruženého člena a ministra školstva, vedy, výskumu a športu poverila začatím rokovaní s ESA v súvislosti s prípravou medzinárodnej zmluvy o pridruženom členstve SR. Päťročná spolupráca SR a ESA je založená na Zmluve o európskom spolupracujúcom štáte z roku 2015, ktorá nadobudla platnosť 4. februára 2016 a jej platnosť má uplynúť 3. februára 2021. Riešenia projektov zameraných na špičkový vesmírny výskum prispievajú podľa rezortu školstva k rozvoju a diverzifikácii malých a stredných podnikov a vzniku start-upov. „Ich výsledky napomohli vzniku inovatívnych riešení a tvorbe produktov v oblasti vesmírneho softvéru, hardvéru a vesmírnych aplikácií,“ uvádza sa v predloženom materiáli z dielne rezortu školstva.

Virtuálne rokovanie na úrovni štátnych tajomníkov rezortov školstva, zahraničných vecí a európskych záležitostí či hospodárstva so zástupcami ESA za prítomnosti generálneho riaditeľa ESA Johanna-Dietricha Wörnera sa uskutočnilo 8. októbra. Štátni tajomníci oznámili ESA oficiálne stanovisko SR so zámerom pokračovania spolupráce SR s ESA vo forme pridruženého člena. „Oficiálne rokovania týkajúce sa prípravy medzinárodnej zmluvy o pridruženom členstve SR v ESA boli zahájené 28. októbra zaslaním listu ministra školstva, vedy, výskumu a športu generálnemu riaditeľovi ESA. Proces prípravy medzinárodnej zmluvy o pridruženom členstve je z časového hľadiska neuskutočniteľný do 3. februára 2021,“ konštatuje rezort školstva. S cieľom zamedziť vzniku právneho vákua bez zmluvného vzťahu s ESA SR na základe predchádzajúcej vzájomnej dohody požiadala ESA o predĺženie platnosti zmluvy až do obdobia ukončenia negociácií o pridruženom členstve, čo sa predpokladá v časovom horizonte 18 mesiacov.

Na účel zintenzívnenia spolupráce, čo je nevyhnutným predpokladom plynulého prechodu do pridruženého členstva, bol schválený finančný príspevok do ESA vo výške 4,5 milióna eur ročne.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *