Vo veku 77 rokov zomrel herec Jozef Stražan (aktualizované o profil herca)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR –Milan Kapusta

Prešov 10. marca (TASR) – Vo veku 77 rokov zomrel v stredu herec Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove Jozef Stražan. TASR o tom informovala Jana Dzurčaninová z marketingu divadla.

„Po dlhom a statočnom boji s ťažkou chorobou dnes vo veku 77 rokov odišiel do hereckého neba Jožo Stražan,“ uviedla.

Podľa Dzurčaninovej slov prežil Stražan v DJZ celú svoju hereckú dráhu a stal sa jeho neodmysliteľnou súčasťou. „Je to pre nás nesmierna a veľmi bolestivá strata,“ dodala.

Verejnoprávna RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí herca Jozefa Stražana. „Jeho osobnosť si pripomenieme vo štvrtok 11. marca o 10.00 h na Dvojke v inscenácii Medveď, v ktorej stvárnil hlavnú úlohu,“ dodala Andrea Pivarčiová, hovorkyňa RTVS.

Profil herca Jozefa Stražana, legendy prešovského divadla:

Jozef Stražan sa narodil 11. mája 1943 v Bratislave. Jeho otec bol známy bábkoherec, ktorý pripravoval revuálne programy pre dospelých po celom území Slovenska, a tak sa rodina často sťahovala. Rodák z Bratislavy, ktorý zdedil nadanie po otcovi, sa presťahoval na východ republiky v roku 1960.

Herectvo na vysokej škole Stražan síce nevyštudoval, ale aj tak patril k najvýraznejším osobnostiam Divadla Jonáša Záborského v Prešove, ktoré bolo od 1. septembra 1960 jeho domovskou scénou. V rokoch 1999 až 2000 vykonával funkciu umeleckého šéfa činohry DJZ.

Herecké skúsenosti získaval v epizódnych a menších postavách. V druhej polovici 60. rokov 20. storočia sa jeho herectvo rozvíjalo v čoraz náročnejších úlohách, ktoré preverili jeho talent. Vystupoval najmä v postavách mladých mužov v hrách z najrôznejších dramaturgických okruhov. Stvárňoval ich s chlapčenským pôvabom, prirodzeným šarmom, ale aj s vnútornou zaangažovanosťou a úprimnosťou. Prevažoval v nich komediálny a veseloherný žáner, ku ktorému inklinoval Stražanov spontánny komediantský herecký naturel. Neskôr vytváral veľké dramatické postavy a stal sa jedným z protagonistov prešovskej činohry.

Na divadelných doskách účinkoval vo viac ako 150 tituloch a stvárnil vyše 50 hlavných úloh. Diváci mohli jeho umenie obdivovať napríklad v hrách Fidlikant na streche (2002), Báthoryčka (2005), Ženba (2008), Smrtiaca pasca (2012), Návšteva starej dámy (2013), Nemá kocúr večne hody (2014), Dílerova voľba (2015), Psie srdce (2016) či Veselé panie z Windsoru (2018).

Jozef Stražan účinkoval aj v košických televíznych inscenáciách a rozhlasových humoristických reláciách. Ako najznámejšiu možno označiť jeho postavu v zábavnom programe Superšopa, ktorý vysielal Slovenský rozhlas štúdio Košice. Jednu z postáv si zahral tiež v oscarovom filme Obchod na korze (1965). V komédii Sebechlebskí hudci (1975) si zahral aj so svojou manželkou – herečkou Kvetou Stražanovou.

Diváci si ho pamätajú tiež z mnohých televíznych filmov a seriálov. Spoločne sa manželská herecká dvojica objavila aj v roku 2016 v televíznom seriáli ZOO.

Jozef Stražan sa prezentoval aj ako režisér, v roku 1993 režijne naštudoval inscenáciu Ťulpas a v roku 1999 muzikál Lysistrata. Je autorom rozhlasového pásma Drevené slzy (1997) o troch generáciách kočujúcich bábkohercov Stražanovcov.

Rodený Bratislavčan Jozef Stražan miloval Prešov, ktorý len veľmi nerád opúšťal. Podľa vlastných slov divadlo bolo pre neho nielen jeho profesiou, ale aj koníčkom a nemenil by za nič na svete.

„Jozef Stražan sa stal neodmysliteľnou súčasťou Divadla Jonáša Záborského v Prešove,“ povedala pre TASR v súvislosti s úmrtím umelca Jana Dzurčaninová z marketingu DJZ a dodala: „Je to pre nás nesmierna a veľmi bolestivá strata.“

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
4 thoughts on “Vo veku 77 rokov zomrel herec Jozef Stražan (aktualizované o profil herca)

 • 10. marca 2021 at 14:47
  Permalink

  Úprimná sústrasť rodine . Jožko bol výborný herec , z hereckej generácie , ktorá robila skutočne umenie , zážitok pozerať .

  Reply
  • 10. marca 2021 at 14:59
   Permalink

   …takže si tu generáciu pripomen(ie)me cez pracovný deň o 10:00 …

   Reply
   • 10. marca 2021 at 15:04
    Permalink

    a pritom napr. na Trojke ide večer jedna blbosť za druhou .

    Reply
    • 10. marca 2021 at 19:55
     Permalink

     O pozdvihnutie ducha národa už dávno nejde.

     Výšku latky neurčuje kultúrna inteligencia, ani kultúrne inštitúcie, ale prijímateľ – či skôr príjmač – divák, poslucháč. Teda to povestné tele-Tele…

     Tu pomôže len maoistický Veľký pochod RTVS…

     Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *