Vo veku 89 rokov zomrel zvukový majster Ján Backstuber

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 4. februára (TASR) – Vo veku 89 rokov v pondelok 1. februára zomrel zvukový majster Ján Backstuber. Patril k významným osobnostiam rozhlasového vysielania. TASR o tom informoval redaktor Martin Jurčo z RTVS.

Backstuber absolvoval Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú v Bratislave (1960). Najprv pracoval ako elektrotechnik v stavebníctve, od roku 1954 bol zvukovým majstrom v Elektroakustickom štúdiu v Československom, respektíve Slovenskom rozhlase v Bratislave. Zaslúžil sa o rozvoj stereofónie a kvadrofónie, podieľal sa na nahrávaní prvej kvadrofonickej rozhlasovej nahrávky na Slovensku Démon podľa básnickej skladby M. J. Lermontova (1980).

Ako zvukový majster je podpísaný pod realizáciou významných nahrávok (J. W. Goethe: Faust, 1977, Tadeáš Salva: Plač, 1979, M. J. Saltykov-Ščedrin: Karas Idealista, 1981, Ako sa zrodila rozprávka, 1982). Podieľal sa aj na finalizácii niektorých albumov, ktoré sa nahrávali v Elektroakustickom štúdiu pre vydavateľstvo Opus. Bol aj autorom poviedkovej tvorby.

Z jeho spomienok na život v starej Bratislave vznikla rozhlasová hra Eleny Antalovej Kameň z Arábie, ktorú realizovali Peter Janík a Martin Kákoš.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *