Vo veku nedožitých 80 rokov zomrel herec Anton Vaculík

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 15. decembra (TASR) – Vo veku nedožitých 80 rokov zomrel v sobotu (12. 12.) slovenský bábkový, činoherný, televízny a filmový herec Anton Vaculík. TASR to potvrdil jeho syn Juraj Vaculík.


      Rodák z Trnavy po štúdiách na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe získal angažmán v Krajskom bábkovom divadle v Banskej Bystrici, kde hral v predstaveniach, ako Botafogo, Kráľ jeleňom, Kráska a zviera či Jánošík. Za postavu básnika v predstavení Kniha rozprávok získal cenu za Divadelnú tvorbu roku 1976.


      V rokoch 1982 až 1989 účinkoval v Divadle pre deti a mládež v Trnave v predstaveniach Rómeo a Júlia, Ako sme sa hľadali, Ako bolo, Aj kone sa strieľajú, Tartuffe. Do novej sezóny už nastúpil od augusta 1989 do Štátneho bábkového divadla v Bratislave, v ktorom zotrval až do odchodu na dôchodok v roku 2001.


      V roku 1990 spoluzakladal Katedru bábkarskej tvorby na Činohernej a bábkarskej fakulte Vysokej školy múzických umení, kde pôsobil ako pedagóg do roku 1992.


      Účinkoval vo viacerých celovečerných filmoch, ako napríklad Šibenica, Cesta domov, Pavilón šeliem, Kočka, Krajinka, Správa o putovaní študentov Petra a Jakuba.


      V dabingu sa podieľal na stvárnení niekoľkých desiatok filmov, ako napríklad Hore, Autá či Rodinka Úžasných. Stvárnil napríklad jednu z hlavných úloh v seriáli Mesto tieňov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *