Voľby USA: Súd zamietol pokus republikánov o zneplatnenie hlasov v Penyslvánii

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 8. decembra (TASR) – Najvyšší súd USA zamietol v utorok posledný pokus republikánov o zvrátenie výsledkov prezidentských volieb z 3. novembra v štáte Pensylvánia, v ktorom zvíťazil demokratický kandidát Joe Biden. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

Najvyšší súd zamietol v utorok krátkym vyhlásením bez sprievodného komentára žiadosť kongresmana Mikea Kellyho a ďalších republikánov, ktorí chceli dosiahnuť zneplatnenie väčšiny z približne 2,6 milióna korešpondenčne odovzdaných hlasov. Tvrdili pritom, že tak rozsiahle hlasovanie poštou nebolo v súlade so zákonmi tohto štátu.

Kongresman Kelly, neochvejný spojenec dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa, sa spoločne s ďalšími republikánmi v kľúčovom americkom štáte Pensylvánia dlho súdnou cestou snažil o zvrátenie Bidenovho víťazstva na úkor Trumpa, pripomína agentúra DPA.

Pensylvánsky guvernér Tom Wolf pritom už skôr potvrdil Bidenovo víťazstvo v tomto štáte. Zbor voliteľov všetkých štátov vrátane Pensylvánie sa pritom zíde 14. decembra a formálne ešte zvolí prezidenta a viceprezidentku na ďalšie funkčné obdobie.

Biden v Pensylvánii, ktorá v kontexte volieb v USA patrí medzi kľúčové štáty, zvíťazil na Trumpom s náskokom viac ako 80.000 hlasov. Práve zisk tohto štátu posunul vtedy Bidena nad hranicu 270 hlasov voliteľov potrebných na celkové víťazstvo v prezidentských voľbách.

Celkovo však napokon Biden získal 306 hlasov voliteľov vrátane 20 v Pensylvánii, pripomína AP. Aj bez Pensylvánie by tak Biden získal viac ako 270 hlasov voliteľov potrebných na zvolenie do úradu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *