Von der Leyenová: Eurokomisia hľadá spôsob, ako obísť maďarské a poľské veto, ako inak však ?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 3. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) hľadá podľa svojej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej spôsoby, ako v prípade potreby obísť právo veta, ktoré Poľsko a Maďarsko použili pre zablokovanie sedemročného rozpočtu EÚ a plánu obnovy po koronakríze. Uviedla to vo štvrtok belgická televízna stanica RTBF.

Maďarsko a Poľsko, ktoré nesúhlasia s mechanizmom podmieňujúcim čerpanie eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu, blokujú spoločný balík v hodnote vyše 1,8 bilióna eur, ktoré by mali členské krajiny čerpať v rokoch 2021 – 2027.

RTBF v tejto súvislosti upozornila, že ak bude blokáda oboch krajín, ktoré už majú aj podporu Slovinska, pokračovať aj po videosummite EÚ (10. a 11. decembra), Únia zrejme bude musieť prejsť na takzvané rozpočtové provizórium. To v praxi skomplikuje prácu eurokomisie, ktorá nebude schopná uvoľniť nové výdavky na rôzne programy, iniciatívy alebo núdzovú či humanitárnu pomoc.

Za tejto situácie EÚ od 1. januára bude musieť znížiť aj rozpočtové krytie mnohých už spustených európskych programov, čo okrajovo ovplyvní aj také oblasti, ako sú pomoc pre poľnohospodárov a rozvoj vidieka či európska humanitárna pomoc. Oveľa viac to pocítia programy ako Erazmus+, politika na podporu výskumu a predovšetkým kohézne fondy, z ktorých ťažia ekonomicky menej rozvinuté členské krajiny.

Prípadné pokračujúce veto však zabrzdí a oneskorí aj vyplácanie stimulačných investícií cez dohodnutý ozdravný fond v hodnote 750 miliárd eur. Aj to je dôvod, pre ktorý Európska komisia pracuje na hľadaní spôsobov, ako odblokovať stovky miliárd eur aj bez súhlasu Varšavy a Budapešti.

Podľa von der Leyenovej sa v tejto súvislosti spomína takzvaný dočasný mechanizmus, ktorý by v neskoršej fáze umožnil „reintegráciu“ oboch vetujúcich krajín, keď sa s nimi podarí dospieť k dohode v spornej otázke. Výhodou tohto prístupu by bolo, že Únia by sa nemusela uchýliť k medzivládnemu mechanizmu mimo platných európskych zmlúv.

Rokovania s Poľskom a Maďarskom má na starosti nemecké predsedníctvo v Rade EÚ.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *