Von der Leyenová vyzvala 27 krajín EÚ, aby začali s očkovaním v rovnaký deň

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 16. decembra (TASR) – Všetkých 27 členských štátov EÚ by malo začať s očkovaním svojich obyvateľov proti ochoreniu COVID-19 v rovnaký deň. Uviedla to v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo vystúpení pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli.

Šéfka exekutívy EÚ europoslancom pripomenula, že eurokomisia zabezpečila široké portfólio možných vakcín proti COVID-19, a dodala, že do konca tohto týždňa Európska agentúra pre lieky (EMA) povolí uvedenie prvej vakcíny na trh, aby bolo možné čo najskôr začať s očkovaním.

„Začnime s týmto očkovaním čo najrýchlejšie a spoločne v 27 krajinách, v ten istý deň. Začnime s odstraňovaním tohto hrozného vírusu spoločne a jednotne,“ odkázala von der Leyenová. A spresnila, že na to, aby bola očkovacia kampaň účinná, musí byť zaočkovaných aspoň 70 percent európskej populácie, čo je podľa jej slov „obrovská výzva“.

Agentúra EMA už v utorok oznámila, že prvú licenciu udelí vakcíne vyvinutej spoločnosťami Pfizer a BioNTech.

Poslanci EP sa na poslednom tohoročnom plenárnom zasadnutí zaoberajú aj stratégiou EÚ pre očkovanie s dôrazom na spravodlivé prerozdelenie očkovacích látok proti COVID-19 nielen medzi členskými krajinami Únie, ale aj za hranicami spoločenstva.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *