Vyjadrenie: Minister obrany J. Naď na ITAPA:Vieme čeliť hybridným hrozbám a dezinformáciám?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 9. decembra (TASR) – Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes vystúpil na kongrese ITAPA. V rámci diskusie „Vieme čeliť hybridným hrozbám a dezinformáciám?“ zdôraznil najmä nevyhnutnosť efektívne a koordinovane reagovať na hybridné hrozby vrátane dezinformačných vplyvov, ktorým v súčasnosti čelí aj Slovenská republika. Odpoveďou na ich zvládnutie má byť nová Bezpečnostná stratégia SR a Obranná stratégia SR.

„Bezpečnostná stratégia v hodnotení bezpečnostného prostredia jasne pomenúva, že Slovensko čelí aj hybridným hrozbám. Chceme preto posilniť kapacity a expertízu vo verejnej správe, ako aj celoštátnu koordináciu v tejto oblasti,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď. V tejto súvislosti opäť ocenil vynikajúcu spoluprácu s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pri tvorbe nových strategických dokumentov.

Oblasť hybridných hrozieb a dezinformácií je súčasťou aj novej Obrannej stratégie. Tá určuje za predpoklad zvládania výziev v kybernetickom priestore včasnú identifikáciu prípadných hrozieb a reakciu proti nim. „Najefektívnejšia je samozrejme prevencia. Obranná stratégia preto počíta aj so zvyšovaním informovanosti obyvateľstva o zabezpečovaní obrany štátu, čím sa zvýši odolnosť obyvateľstva voči dezinformáciám a škodlivej propagande,“ vyzdvihol.

Ďalšou významnou medzirezortnou iniciatívou je aj Akčný plán na koordináciu boja proti hybridným hrozbám a dezinformáciám. Jeho ambíciou je identifikácia problémov v tejto oblasti spolu s konkrétnymi návrhmi ich riešení. K hybridným hrozbám Slovensko pristupuje aktívne aj na pôde NATO, ktoré v roku 2016 uznalo kybernetický priestor ako operačnú doménu a zaviazalo sa k zlepšeniu kybernetickej obrany na národnej úrovni.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *