Vyjadrenie: Ombudsmanka odprezentovala prezidentke mimoriadnu správu o envirozáťažiach

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 4. decembra (TASR) – Verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú dnes osobne prijala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Ombudsmanka oboznámila prezidentku so zisteniami z prieskumu o environmentálnych záťažiach, ktoré zosumarizovala v mimoriadnej správe. Verejná ochrankyňa práv upozornila na alarmujúce zistenia o porušení viacerých základných práv. Ide najmä o dlhodobú nečinnosť orgánov vo veci odstraňovania starých environmentálnych záťaží z minulosti.

Na stretnutí s prezidentkou ombudsmanka poukázala predovšetkým na obzvlášť závažné zistenie týkajúce sa nečinnosti orgánov. V rámci prieskumu sa zamerala na 152 registrovaných environmentálnych záťaží kategórie B (potvrdené environmentálne záťaže klasifikované ako najviac ohrozujúce). Zistila, že v 73 prípadoch doposiaľ nebol určený pôvodca environmentálnej záťaže, pretože príslušný orgán ani nezačal konanie o určení povinnej osoby na jej sanáciu.

„S odstraňovaním environmentálnych záťaží už nemôžeme dlhšie čakať. Riziká spojené s odďaľovaním odstraňovania envirozáťaží sú príliš vážne a povinnosťou štátu je garantovať právo na priaznivé životné prostredie či právo na ochranu zdravia pre každého. V stave, v ktorom sa aktuálne nachádzame, dochádza k porušeniu týchto práv. Zistenia o nečinnosti orgánov v súvislosti s likvidáciou znečistení nesmieme brať na ľahkú váhu a musíme okamžite začať alarmujúcu situáciu riešiť,“ uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová si závery mimoriadnej správy so záujmom vypočula a vyjadrila súhlasný postoj v súvislosti s nevyhnutnosťou venovať náležitú pozornosť problematike likvidácie envirozáťaží.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *