WFP: Následky „pandémie hladu“ môžu byť horšie ako pandémia koronavírusu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Oslo/Rím 10. decembra (TASR) – Humanitárna medzinárodná organizácia Svetový potravinový program (WFP) sa obáva, že následky „pandémie hladu“ môžu byť ešte horšie ako pandémia nového koronavírusu SARS-CoV-2. Za WFP sa tak vyjadril vo štvrtok jej výkonný riaditeľ David Beasley v rámci virtuálneho odovzdávania Nobelovej ceny za mier, ktorá bola organizácii udelená ešte v októbri.

Beasley vo svojom prejave odkázal, že 270 miliónov ľudí po svete sa v súčasnosti nachádza „na pokraji vyhladovania“. Hlavnými dôvodmi sú podľa neho okrem globálnej zdravotnej krízy, ktorá kritickú situáciu ešte znásobuje, aj ozbrojené konflikty v jednotlivých krajinách, klimatická zmena, či využívanie hladu ako „politickej či vojenskej zbrane“. Riaditeľ WFP sa tak vyjadril zo sídla organizácie v talianskom Ríme, približuje agentúra AFP.

Šéf WFP upozornil na to, že počas najťažších mesiacov ochorenia COVID-19 sa len za zhruba tri mesiace podarilo vyzbierať 2,7 bilióna amerických dolárov. Na záchranu 30 miliónov ľudí pred hladomorom je podľa neho potrebných len päť miliárd amerických dolárov.

Za posledné týždne organizácia poukazuje najmä na zhoršujúcu sa situáciu v afrických krajinách Burkina Faso, Južný Sudán či v severovýchodnej Nigérii. Úroveň podvyživeného obyvateľstva v Jemene sa už pred vypuknutím pandémie nachádzala na rekordných priečkach, koronakríza, ako aj nedostatok financií však tamojšiu situáciu len zhoršujú.

WPF Nobelovu cenu za mier získala za úsilie v boji proti hladu a potravinovej neistote na celom svete. Laureáti Nobelových cien dostanú zlatú medailu a finančnú odmenu desať miliónov švédskych korún (takmer 945 tisíc eur).

Tradičná slávnostná ceremónia sa však tento rok – po prvý raz od roku 1944 – vzhľadom na koronavírusovú pandémiu neuskutočnila v jej typickom prevedení. Podujatie v štokholmskej koncertnej sále nahradí televízny prenos z radnice švédskej metropoly. Nobelovu cenu za mier tento rok neodovzdali na radnici nórskeho hlavného mesta Oslo, ale na pôde tamojšej univerzity.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *