Z. Čaputová: Je nevyhnuté, aby premiér demisiou umožnil koaličnú dohodu (aktualizované) (2)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: Facebook Zuzany Čaputovej

Bratislava 23. marca (TASR) – Je nevyhnutné, aby premiér Igor Matovič (OĽANO) svojou demisiou umožnil uzavrieť dohodu koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom utorňajšom mimoriadnom vyhlásení ku koaličnej kríze.

Hlava štátu skonštatovala, že čas vládnej kríze nepomohol a ďalej sa prehlbuje. „Výkonná a zákonodarná moc teda nie sú plne funkčné, čo je neprijateľné konštatovanie v krízovej situácii, akú sme už desaťročia nezažili,“ podčiarkla. Poukázala na to, že prijala už štvrtú demisiu člena Matovičovej vlády. „Neodchádzajú pritom len ministri zodpovední za stav krízy, ale postupne odchádzajú aj ministri, na ktorých práci vláda stojí,“ podotkla.

Upozornila, že vláda je orgánom verejnej moci a poukázala na stále trvajúcu pandémiu nového koronavírusu na Slovensku.

Vyhlásenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej k aktuálnej politickej situácii:

Pred týždňom som na tomto mieste verejne požiadala pána premiéra Matoviča, aby čo najskôr ukončil vládnu krízu. Ukázalo sa, že čas situácii nepomohol. Práve naopak. Vládna kríza sa ďalej prehlbuje. Dnes som prijala už štvrtú demisiu člena vlády a ďalší dvaja svoj odchod z vlády avizujú. Koncom tohto týždňa môže byť vláda oslabená o takmer polovicu ministrov. Neodchádzajú pritom len ministri zodpovední za stav krízy, ale postupne odchádzajú najlepšie hodnotení ministri, na ktorých práci vláda stojí.

Nespôsobilosť prijímať väčšinové rozhodnutia sa preniesla už aj na pôdu parlamentu. Ten prerušil svoju pravidelnú schôdzu, lebo nedokáže zabezpečiť plynulé prijímanie, ani len vládnych návrhov zákonov. Výkonná a zákonodarná moc teda nie sú plne funkčné, čo je neprijateľné konštatovanie v krízovej situácii, akú sme už desaťročia nezažili.

Tri týždne rokovaní bez výsledku, a to všetko pred kulisami preplnených nemocníc, vyčerpaných zdravotníkov a ľudí zápasiacich o život, zdravie a vlastnú dôstojnosť je nebezpečné a neohľaduplné. Každým dňom trvania vládnej krízy dávajú politické elity ľuďom krutý odkaz odtrhnutosti od ich reálnych životov. Vláda nie je eseročka, v ktorej si podielnici dohadujú svoje ďalšie fungovanie podľa osobných záujmov. Vláda je orgán verejnej moci, ktorý má vykonávať službu ľuďom. Vláda a jej funkčnosť je verejným záujmom.

Preto dnes aj verejne hovorím, čo som pánovi premiérovi pred týždňom v paláci povedala medzi štyrmi očami – je nevyhnutné, aby premiér svojou demisiou umožnil uzavretie dohody koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády. Postavenie a pozícia žiadneho človeka nie je a nesmie byť dôležitejšia ako záujem krajiny a jej občanov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Z. Čaputová: Je nevyhnuté, aby premiér demisiou umožnil koaličnú dohodu (aktualizované) (2)

 • 23. marca 2021 at 17:50
  Permalink

  Prezidentka vie čítať.
  A vzdychať.
  Keď mohla konať a zastaviť šialenstvo tejto vlády, keď ju vyzývali politici, prosili občania, vtedy nepočula, nevidela.
  Už pripravuje progresívne figúrky?
  A tie úúúžasne šaty!

  Reply
 • 23. marca 2021 at 21:49
  Permalink

  Počuli ste slovo bláznovo

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *