Z korešpondencie: Zhasne Lajčákova hviezda na Balkáne?…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bývalý  minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák bol nedávno vymenovaný Radou EÚ za osobitného predstaviteľa EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou ako aj  pre inú regionálnu problematiku západného Balkánu. Jeho hlavnou úlohou je dosiahnuť normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. Bola to pre neho určite výzva, keďže z jeho pohľadu je post EÚ predsa len vyššieho rangu. Predstava EÚ o tom, že pomocou rokovaní sa jej podarí dosiahnuť vzťahy medzi Srbskom a KaM na úroveň dvoch nezávislých suverénnych štátov je scestná. Rany Srbov po vraždení ich obyvateľstva, vypaľovaní pravoslávnych kostolov a iných hrozných neprávostiach spôsobených kosovskými Albáncami v tejto súčasti Srbska sú ešte stále príliš čerstvé. Nemôžu predsa najprv súhlasiť s vyššie uvedenými zločinmi, násilným odtrhnutím časti srbského územia a potom chcieť, aby sa na to zabudlo a vytvorili sa normálne vzťahy. Okrem toho Srbi tiež nezabudnú na štátny terorizmus aj krajín EÚ, ktoré sa podieľali na bombardovaní Srbska agresorskou alianciou NATO. Keby chcela EÚ riešiť skutočne úprimne tento problém musela by urobiť nasledovné hlavné kroky (vrátane USA):

  1. ospravedlniť sa Srbsku za spáchané zločiny,
  2. dohodnúť s nimi finančné odškodnenie a byť nápomocní pri odstraňovaní škôd a následkov,
  3. vrátiť KaM do správy Srbska a vytvoriť podmienky pre vzájomné spolunažívanie Srbov a iných etník, ktoré na tom území žijú,
  4. umožniť ľuďom, ktorí by nechceli žiť  na území KaM pod srbskou správou a rešpektovať vytvorené demokratické zákony, slobodne si vybrať inú krajinu pre život,
  5. vykázať z tohto priestoru všetky cudzie vojenské sily a zrušiť americkú základňu Bondsteel,
  6. do obdobia, kým sa v KaM neznormalizuje život, zabezpečiť dohľad mierových síl OSN.

Pozn. Schválne o Kosove a Metohiji (KaM) hovoríme ako o súčasti Srbska, lebo Slovensko tento dočasne novovytvorený a Srbsku ukradnutý štát neuznalo. Tiež pre správnosť pre toto územie používame výraz Kosovo a Metohija napriek tomu, že štát má názov Kosovo.

Lajčák sa teda prijatím svojej novej funkcie dostal do slepej uličky. Nemohol očakávať, že ho tamojší ľudia budú akceptovať len preto, že je predstaviteľom EÚ. Zvlášť, keď EÚ nemá záujem naprávať krivdy minulosti.

V KaM je politická situácia dosť napätá po tom, čo sa Ramuš Haradinaj na jeseň minulého roku vzdal postu predsedu vlády po obvinení zo spáchania vojnových zločinov. Vytvorila sa vláda, v čele s ľavicovo orientovaným Albinom Kurtim, ktorý začal viesť politiku uvoľňovania napätia medzi Prištinou a Belehradom.  Jeho vláda však 25. marca 2020 po 51 dňoch padla z iniciatívy jeho koaličného partnera Demokratického zväzu Kosova. Začala sa tak politická kríza, ktorá skončila na Ústavnom súde Kosova. Terajšia  tzv. technická alebo dočasná ľavicová vláda Kurtiho pravdepodobne skončí po ataku pravicovo-nacionalistických strán.

Angela Merkelová, Hašim Thači a Emanuel Macron

Situácia je tak neprehľadná a Lajčáka nikto v KaM neakceptuje. Terajší prezident a zločinec Hašim Thači sa vyjadril, že s ním rokovať nebude, keďže pochádza z krajiny, ktorá KaM neuznala. Pre neho je rozhodujúci a legitímny postoj USA. Pretože ide o umelo vytvorený štát na objednávku USA, slúžiaci USA vo všetkých oblastiach, tak sa jeho vyjadreniu nemožno ani čudovať. No a srbský prezident Vučić ho viac menej len trpí.

Donald Trump v októbri minulého roku menoval Richarda Grenella, vtedajšieho veľvyslanca USA v Berlíne aj za amerického predstaviteľa pre dialóg medzi Prištinou a Belehradom. Vzhľadom  k situácii v KaM bol Grenell stiahnutý z Berlína, aby sa naplno mohol venovať tzv. „americkým záujmom“ v KaM. Tento bývalý americký špión má isto na to všetky predpoklady. Lajčákova úloha sa tak zase sťažila, lebo nie EÚ s Lajčákom bude mať hlavné slovo v KaM, ale proamerické pravicovo-nacionalistické strany a  ich predĺžená ruka  Grenell. Vyzerá to tak, že EÚ bola z tejto partie vyšachovaná, čo je ďalší amorálny krok americkej vlády. Ale aj EÚ si môže sama za tento neúspech, lebo ich alibistická pozícia je výsmechom spravodlivosti a demokracie. Svedčí o tom aj uvedené foto vraha Thačiho s Merkelovou a Macronom.

KaM je pre USA dôležitá okrem iného preto, že tam majú svoju strategickú vojenskú základňu Bondsteel, ktorá patrí medzi najväčšie a tiež preto, lebo môžu drancovať obrovské nerastné bohatstvo KaM.

Záver: Lajčák sa dostal do slepej uličky  a vyzerá to tak, že svoju úlohu danú Európskou úniou nesplní.  Môže sa stať, že nakoniec skončí v osídlach USA, ku ktorým on ďaleko nemá a dohodne s nimi nejakú hru, aby so situácie vyšiel ako sa ľudovo povie „so cťou“. V každom prípade ani jedna cesta nebude viesť k normalizácii vzťahov Kosova so Srbskom.

Pripravil: Ivan Štubňa

Zdroje:

https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:867315-Ako-se-do-15-juna-formira-vlada-u-Pristini-Kurti-ce-pasti-pre-mera

https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:866887-Trampov-emisar-ozivljava-dijalog-Grenel-resava-status-Srba-i-ZSO

https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:867261-Borel-Nema-evropske-buducnosti-bez-dijaloga-Beograda-i-Pristine

Redakcia dielo vydáva „tak ako je“, nijako nezasahovala do obsahu príspevku (okrem formátovania) a nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné nejasnosti alebo faktické nezrovnalosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *