Zacharovová: Účasť západných diplomatov na súde s Navaľným je zasahovaním do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Moskva 2. februára (TASR) – Na pojednávanie pred súdom v Moskve, ktorý rozhoduje o zmene trestu opozičného politika Alexeja Navaľného z podmienečného na nepodmienečný, prišlo aj asi 20 diplomatov, napr. z USA, Británie, Bulharska, Poľska, Lotyšska, Litvy, či Rakúska. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová ich prítomnosť kritizovala a označila ju za zasahovanie do vnútorných záležitostí Ruska.

Vo svojom vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Facebook Zacharovová uviedla, že „diplomati tradične podporujú svojich občanov na súdoch v zahraničí. Aj keď západniari považujú Navaľného za svojho, je občanom Ruskej federácie“. Táto situácia je podľa nej „zasahovaním do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu“.

Zacharovová vo svojom vyhlásení zvažuje, či nejde aj o pokus vyvíjať „psychologický nátlak“ na sudkyňu, ktorá v Navaľného kauze rozhoduje. „Nevylúčila by“ tiež, že západných diplomatov „znepokojuje osud miliónov (dolárov) z NATO (amerických a britských) napumpovaných do protizákonnej činnosti na ruskom území“, keďže „o tom (ich využití) musia písať hlásenia“.

Prítomnosť diplomatov na pojednávaní s Navaľným komentoval aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Uviedol, že diplomati pôsobiaci v Rusku „môžu slobodne konať v rámci viedenského dohovoru o diplomatických stykoch“. Poznamenal, že komentovať túto situáciu prináleží ruskému rezortu diplomacie.

Podobne ako Zacharovová, aj Peskov sa zmienil o tom, že môže ísť o pokus vyvíjať tlak na súd. Podľa Peskova sa diplomati musia nejako „vyprofilovať: buď súhlasia s potrebou prijať tvrdé opatrenia proti porušovateľom zákona Ruskej federácie, alebo ide o pokus vyvinúť tlak na súd“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *