Koľko ľudí prišlo o slovenský pas a koľko požiadalo o jeho vrátenie?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 13. marca (TASR) – Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17. júla 2010 do 12. marca 2021) o slovenský pas 3641 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (853). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR. O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (838), rakúske (568), britské (388), americké (183), maďarské (134), švajčiarske (111), austrálske (95), nórske (80), írske (60), holandské (57), kanadské (57), belgické (46), švédske (41), talianske (40), fínske (19), francúzske (18), luxemburské (16), dánske (12), ruské (päť), čínske, novozélandské a poľské (po tri), islandské, ukrajinské a španielske (po dve), izraelské, srbské, slovinské, chorvátske a singapurské (po jednom).


      Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.


      Vláda už odobrila novelu zákona o štátnom občianstve. Slovenský pas by podľa neho už nemuseli strácať ľudia, ktorí získali občianstvo iného štátu osvojením, narodením alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa, ktorého rodič ostáva občanom SR. Takisto vtedy, ak ide o nadobudnutie cudzieho občianstva manžela za trvania manželstva. Strácať slovenské občianstvo prijatím cudzieho by nemuseli osoby ani vtedy, ak majú na území štátu, ktorého štátne občianstvo nadobudnú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt v čase nadobudnutia cudzieho občianstva najmenej päť rokov.


      Návrh novej legislatívy by mali poslanci prebrať už na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorá sa začína v utorok 16. marca.

O vrátenie slovenského občianstva požiadalo doteraz (od 1. februára 2015 do 12. marca 2021) na základe výnimky 1154 ľudí. Slovenský pas už získalo späť 1079 žiadateľov, ďalšie žiadosti Ministerstvo vnútra (MV) SR vybavuje. TASR to potvrdil tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.


      Slovenské občianstvo získali späť ľudia s českým občianstvom (363), britským (203), nemeckým (166), americkým (104), austrálskym (71), švajčiarskym (50), kanadským (43), maďarským (17), talianskym (13), luxemburským (deväť), švédskym (sedem), holandským (šesť), dánskym (päť), írskym (štyri), francúzskym, nórskym a rakúskym (po troch), belgickým a izraelským (po dvoch), fínskym, poľským, rumunským, srbským a ukrajinským (po jednom).


      Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon o občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu MV o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. O opätovné udelenie štátneho občianstva treba podľa MV písomne požiadať, a to osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR. Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii, čiže povolený pobyt cudzinca na území SR.


      Vláda už odobrila novelu zákona o štátnom občianstve. Z návrhu okrem iného vyplýva, že ľudia, ktorí prišli o slovenské občianstvo, by už oň nemuseli požiadať na základe výnimky ministra vnútra SR, ale v riadnom konaní. „Po novom títo žiadatelia nebudú musieť mať pobyt na území SR, čiže budú odbremenení od povinnosti prihlasovať sa ako cudzinci na pobyt na príslušnom oddelení cudzineckej polície,“ uviedol pre TASR tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Koľko ľudí prišlo o slovenský pas a koľko požiadalo o jeho vrátenie?

  • 13. marca 2021 at 12:31
    Permalink

    Načo by mi bol slovenský pas ? Veď keby som išiel do zahraničia, tak sa pri tejto tupej Matovičovej Chunte, ktorá je teraz pri moci a robí celému Slovensku len hambu , hambím priznať,že som Slovák.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *