Zásadné vyhlásenie k postupnému premenovaniu DAV-u dva na Veci Verejné

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


DAV DVA sa onedlho zmení na Veci Verejné, viac informácií vo videu.

Pre čitateľov pripravujeme mnoho vylepšení v obsahu:

 • Blogovú platformu
 • Nové rubriky:
  • Zdravotníctvo
  • Všetko o referende
  • História
  • Šport
 • Výhody pre podporovateľov projektu (zľavy na knihy na INLIBRI, zobrazovanie stránky bez reklamy, tlačenú ročenku DAV DVA, bezplatné e-knihy, reklamné predmety a mnoho ďalšie…)
 • Plánujeme mať vlastného noviára na tlačovkách, aby sa pýtal relevantné otázky
 • Pokračovanie diskusnej relácie Ne/liberálna kaviareň
 • Aplikáciu do mobilov
 • a ďalšie…

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


14 thoughts on “Zásadné vyhlásenie k postupnému premenovaniu DAV-u dva na Veci Verejné

  • 15. apríla 2021 at 8:37
   Permalink

   Nie, nevraveli ste to.
   Mimochodom, ľudia, ktorí si zakladajú na tom, že vždy majú pravdu, sú najhorší spolupracovníci. Sú doslova otravovači studní a pokazia každú kolektívnu záležitosť. Kde sa objavia, tam je po revolúcii skôr, ako začala.

   Reply
   • 15. apríla 2021 at 13:46
    Permalink

    Marián, (tykáme si),
    svojho času som dostal prísľub „byť pozlátený“ za farebné obrázky (grafy) vysvetľujúce ekonómiu kapitalizmu podľa Marxa.
    Pracujem na tom a je to dosť únavné, pretože v snahe porozumieť všetkému, sa neviem pohnúť razantne ďalej. Dôvodom je možno aj moja snaha aby veci porozumeli aj nemarxisti.

    Posledným, impulzom bola e-kniha (jan 2021) „Produktivní sociálně ekonomická síla lidské vlastnické součinnosti“ autora PhDr. F. Neužila, ktorému mienim poslať svoje otextované obrázky, z dôvodu, že som bol inšpirovaný jednou z 26 kapitol jeho e-knihy „ťažkým kalibrom“ – oponentom Kapitálu I, II. III. matematikom a štatistikom Ladislausom Bortkiewiczom.

    Pretože sa blížia Marxove významnejšie jubileá v roku 2023, prial by som si aby sa marxizmus, do toho času (pokiaľ budem akceptovaný) dostal do povedomia , najmä mladej slovenskej verejnosti na stránkach Veci Verejné.

    Reply
    • 17. apríla 2021 at 11:50
     Permalink

     Odpovedal som mailom (predvčerom, na @azet.sk). Neviem, či dorazil.

     Reply
 • 15. apríla 2021 at 9:42
  Permalink

  Ved presne to VRAVIM aj ja !!!

  Reply
 • 15. apríla 2021 at 9:47
  Permalink

  Tesim sa na novinara pri plačovkach nasho najvacsieho somara.

  Reply
 • 16. apríla 2021 at 9:57
  Permalink

  Priatelia, nerobte tragédiu z toho, že sa redakcia chce posunúťˇinam (ďalej), než to akceptuje združenie DAV DVA. Dohoda, ktorá sa realizuje zmenou názvu portálu má iba identifikovať iný (nový) priestor, ktorý redakcia zaujíma. Veľká časť združenia DAVDVA sa nechce v tomto priestore nechať riadiť redakciou a nemá záujem obhajovať posun stránok. Považuje posun za nie celkom zľučiteľný s odkazom historického DAVu a aktivitou DAVDVA.
  Obe skupiny nie sú „na nože“, chcú spolupracovať, ale uvedomujú si istú diferenciáciu. Bude na oboch premeniť impulzy zmeny na výhodu a nenechať sa vmanévrovať do konfliktu. V podstate ide o rozdiel medzi reálpolitikou (preferuje redakcia) a hodnotovou politikou (preferujú členovia združenia). Hranice však nie medzi jednotlivými aktivistami, ale vedú naprieč každého z nás. T.j. každý z nás rešpektuje parametre reálnej politiky a každý z nás má podobnú hodnotovú orientáciu (v princípoch, v detailoch a dobových interpretáciách sa prirodzene aj líšime). Problém je v miere, rovnováhe medzi týmito motívmi verejnej činnosti. Členovia redakcia chcú získať a mať „reálny“ politický vplyv v súčasných podmienkach, združenie chce formovať svoje rady a verejnosť, ako intelektuálnu kritickú alternatívu, nepoplatnú súčasnému politickému systému…

  Reply
  • 16. apríla 2021 at 10:59
   Permalink

   Juraj – združenie Klub komunistov Slovenska ešte funguje ?

   Nedala by sa založiť ( „radikálne“ ) ľavicová, filozoficky-politická platforma, alebo alternatíva tam ?

   Spočiatku by pôsobila zhruba tak, ako DAV-2 doteraz s tým, že by si viac strážila ľavicovosť, aby tá nebola prekrývaná inými, či už dôležitými, alebo pseudodôležitými témami napravo ?

   Sociálno demokratická ľavica aj mestská kozmopolitná ľavica má na Slovensku takýto projekt – no staroľavica (už) nie. A toto tu chýba.

   Necháme to tak ?

   Chystáte niečo ?

   Reply
   • 17. apríla 2021 at 9:58
    Permalink

    Pokiaľ viem Julo Feješ prevádzkuje Klub aj po exkomunikácií. Teda funguje. Myslím, že staroľavica sa vidí v súčasnej KSS. No existuje široký diapazon súčasných postojov (názorov) bývalých komunistov (od liberálov, blairovcov, SD,dokonca národnosocialistov, po KSS, radikálnych revolucionárov, leninovcov až po anarchokomunistov). Myslím, že organizovať novú komunistickú iniciatívu je potrebné skôr, než na naplnením myšlienky „masovej strany“, lepšie začať ako „súdružskú“ iniciatívu. Tých, ktorí chápu Manifest, 21 podmienok Kominterny (ducha, nie dobový text…) a základné marxistické, leninské diela, v reflexii súčasnej situácie civilizačnej zmeny (dramatickej, porovnateľnej s neolitickou revolúciou…) Teda niekoľko ľudí (možno desiatok), ktorí primárne nemajú program „klubu komunistických dôchodcov“, ale otvorenú myseľ pre prípravu novej spoločenskej transformácie (civilizačnej zmeny, nie z vôle iniciatorov, ale vynútenej novými parametrami – pochopiteľne poučení socialistickou skúsenosťou, jej dobrými stránkami aj uvedomením si omylov, ktoré viedli k reštaurácii kapitalizmu…)

    Reply
    • 17. apríla 2021 at 11:48
     Permalink

     Juraj – podporujem akékoľvek (po)hnutie smerom k združeniu a zastrešeniu intelektuálnej a z nej vyvierajúcej praktickej ( politickej ) ľavice, ktorá sa nie len že nebude hanbiť za svoju „ľavicovosť“, ale nebude sa hanbiť ani používať zdanlivo anachronický staroľavicový slovník. Ten sa dnes môže zdať prežitý, ale to len preto, že v diskusnom priestore sa problémy nepomenúvajú pravým menom, prípadne sa úplne ignorujú a tak potom pravé pomenovanie niečoho , čo „ZDANLIVO“ ani nejestvuje, vyznieva ako prežité mlátenie prázdnej slamy.

     Poučením pre takéto hnutie z minulých iniciatív ( vrátane DAV-2 ) by malo byť to, aby sa dôkladne zvažoval každý pravicový živel ( myšlienka, problém, človek ), ktorý môže veľmi účinne „vyťažiť“ ľavicovú pospolitosť tak, že aj zabudne na to, prečo je ľavicou, a čomu by sa mala zo svojej podstaty venovať.

     Spomínate základné ľavicové dielo – aj v tomto smere nevzdelaný človek musí vidieť, že kapitalihnus vstúpil do svojej predposlednej fázy – monopolný kapitalizmus – kedy sa začína jasne črtať monopolizácia každej oblasti ľudského života a činnosti. Pokiaľ sa starí cítia v bezpečí, a bez dlhov, čoskoro tomu tak nemusí byť.

     Napríklad ak „trh“ s nehnuteľnosťami ovládnu čoraz viac sa monopolizujúce sa investičné spoločnosti, ponúkajúce neodolateľné ceny za výkup týchto nehnuteľností, tak sa veľmi ľahko môže stať, že takáto spoločnosť poskupuje byty v socialistickom paneláku, získa hlasovaciu väčšinu, a pre zvyšok pôvodných majiteľov bytov zvýši ( odhlasuje ) nájomné tak, že si ho nebudú môcť dovoliť. A budú mať na výber – buď odchod z domu, alebo prepis nehnuteľnosti na túto monopolnú spoločnosť. A tak sa postupne zo všetkých vlastníkov , stanú len nájomníci.
     A premena bývania z práva a základnej životnej potreby, na trhový tovar vedie ľudí do otroctva. A tí ktorí toto neznesú, skončia v stane na ulici, parku, v lese, alebo v aute, ako to vidíme na príklade INEJ Ameriky, na okraji spoločnosti, o ktorej sa nehovorí. Alebo slobodne a demokraticky ukončia svoj biedny život…

     Na uvedenom príklade som chcel iba zobraziť to, že život obyčajných ľudí sa zhoršuje, a zhoršovať bude, pretože monopolná spoločnosť bude musieť udržať poriadok a tak sa monopolný kapitalihnus dostane do svojho posledného štádia – totalitného kapitalizmu, alebo inak fašizmu. A postavenie človeka v takejto spoločnosti bude nijaké iné – len otrocké.

     Na toto je potrebné poukazovať, otvárať otrokom oči, aby zbadali okovy na svojich zápästiach – a kto iný by to mal robiť, ako nie živá staroľavica, so svojím „zastaralým“ jazykom. Preto v takejto situácii, „potraty“ či „generálny prokurátor“ nie sú témou dňa pre ľavicu.

     Budem čakať a sledovať, či sa ľavica zobudí, a začne niečo Ľ A V I C O V É robiť – potom sa pripojím aj ja.

     Reply
  • 16. apríla 2021 at 11:59
   Permalink

   Juraj, je skvelé, že ste túto transformáciu okomentovali takto. Len by som dodal, že ani hodnotové rozdiely netreba preceňovať. Redakcia je len intenzívnejšie v konfrontácii s „reálnym“ svetom a preto žije v inom rytme. Je to podobné ako bývajú rôzne kategórie športovcov, trebárs podľa veku. Rozdelili sme sa na kategórie, ale verím, že máme rovnaký cieľ a ideme po rovnakej trati.

   Reply
  • 16. apríla 2021 at 18:33
   Permalink

   Juraj dobre si to napísal. Tiež to podobne vnímam. Ako som už písal:

   Hlavným dôvodom transformácie bola predovšetkým určitá diskontinuita vývoja webu DAV DVA od pôvodného zámeru projektu, ktorý bol zameraný viac na politologicko-filozofické, sociologické, kulturologické, mediálno-kritické a esejistické texty, ktoré štrukturálne demaskovali podstatu vnútorných protirečení systému a hľadania určitých konceptuálnych alternatív. Tento moment síce zostal zachovaný aj na novom webe, ale popri výrazne dominujúcom spravodajstve a komentovaní aktuálnej politickej scény.

   TRANSFORMÁCIA
   Je mi úplne jasné, že ak chce projekt prežiť, potrebuje čísla a kolegovia tieto čísla dosiahli. Preto určite chápem ambíciu priblížiť sa sledovanosti tzv. mainstreamových médií, ktoré v podstate ideologicky vyčleňujú ľavičiarov a národniarov. Alternatíva je nutná, roky sa o tom hovorí a bola by hlúposť túto možnosť nevyužiť. Zároveň však vznikla určitá diskusia, či takéto smerovanie – kde dominuje aktuálnosť pred štrukturálnym obsahom – zodpovedá odkazu pôvodného DAVu (Novomeský, Okáli, Clementis, Husák) a či už nejde o iný formát mediálnej platformy. Pôvodný DAV totiž nebol denník, ale revue, kde dominovala najmä kultúra a spoločensko-kritické, štrukturálne analýzy. Vzhľadom na rozširovanie redakcie a prispievateľov, bolo teda nutné nájsť určitý kompromis v zachovaní určitej kontinuity na jednej strane, a na strane druhej prispôsobenia sa novej situácii – teda určitého odlíšenia od doterajšieho vývoja projektu DAV DVA.

   Zmena názvu mediálnej platformy na Veci verejné bola rozumným kompromisom, ktorým sa predišlo k rozkolu medzi marxistami, národniarmi a tými, ktorí sa neradia ani k jednej, ani k druhej skupine (čo je napríklad aj môj prípad). Ak má byť projekt úspešný a zastrešiť diskusiu pre viaceré ideologické prúdy, bolo nutné ho rozšíriť a taktiež priblížiť sa aj k ľudovému čitateľovi. Od momentu, kedy vznikol projekt, bolo mojou ambíciou vytvoriť platformu, kde by došlo k diskusii rôznych ideových prúdov a hľadaniu určitých názorových prienikov. Nikdy som nechcel vytvoriť akúsi sektársku ľavicovú organizáciu, ani mainstreamové médium, ale slobodný priestor pre diskusiu. Zároveň som nikdy nechcel veci rozdeľovať, ale spájať. Aj preto je dobré, že projekt kontinuálne pokračuje jednak pod novým názvom Veci verejné na webe a jednak v rámci printovej ročenky DAV DVA, kde budú figurovať tak starí členovia redakcie (Janošovský, Ondriaš, Manda, Valovičová), ako aj lídri nového projektu (Michelko, Deák, Riabov, Albert a ďalší).

   DAV DVA ako periodikum a vydavateľ, VECI VEREJNÉ ako web
   Čo nebolo povedané vo videu Romana Michelka a čo je nutné doplniť je to, že nejde o „rozvod“, ale o rozšírenie projektu. Veci verejné by mali rozširovať, nie rozdeľovať pôvodný DAV DVA. Z tohto dôvodu som napríklad posledné týždne pracoval na editovaní nových e-kníh, ktoré vychádzajú pod značkou DAV DVA a prinášajú to najlepšie, čo u nás vyšlo. Taktiež vznikla vynikajúci spolupráca s Davidom Diczhazym a projektom INLIBRI, ktorý tieto e-knihy distribuuje.

   No a napokon značka DAV DVA prechádza do čisto printovej podoby, tak ako to bolo pôvodne. Transformácia teda nie je rozdelením, ale rozšírením. Naďalej zostávam v spolupráci s projektom Veci verejné a bol som poverený zostavením ročenky DAV DVA a taktiež e-kníh, ktoré si už teraz môžete objednať. Už dnes nájdete na INLIBRI e-knihu ROZHOVORY S DAVOM, výber básni Havran od Soni Valovičovej a dve knihy esejí od talentovaných autorov Tomáša Daněka a Tomáša Klimeka. V príprave je beletria Dominika Petrušku, text o ekonomickej demokracii od Davida Diczházyho a e-kniha Alternatívne politické systémy od Romana Michelka. Verím, že moja dlhoročná práca v projekte DAV DVA nebola zbytočná a v rámci Vecí verejných budem taktiež prínosným autorom.

   Viz: https://davdva.sk/doplnujuce-informacie-k-transformacii-dav-dva/

   Reply
 • 17. apríla 2021 at 19:31
  Permalink

  Pošlite kontakt na môj FB profil (poznám asi 70 Martinov…)

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *