Zomrel diplomat Brian Urquhart, ktorý stál pri zrode OSN

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Londýn 4. januára (TASR) – Vo veku 101 rokov zomrel britský diplomat Brian Urquhart, ktorý stál pri zrode Organizácie Spojených národov (OSN) a zohral významnú úlohu v mierotvornom úsilí tohto medzinárodného telesa.

Informovala o tom v noci na pondelok tlačová agentúra AP.

Urquhart sa narodil v roku 1919 v anglickom Bridporte, počas druhej svetovej vojny slúžil v britskej armáde i tajných službách, neskôr sa stal v poradí iba druhým činiteľom zamestnaným v OSN po vzniku tejto organizácie v roku 1945.

Pôsobil ako hlavný radca prvých piatich generálnych tajomníkov OSN. Urquhart pracoval pre komisiu, ktorá v roku 1945 zriadila Sekretariát OSN, usporiadala prvé stretnutie Valného zhromaždenia v Londýne a zriadila stálu centrálu OSN v New Yorku.

Diplomat bol však najviac známy vďaka vytvoreniu a riadeniu mierotvorných misií OSN vo vojnových zónach na celom svete.

Urquhart nazýval mierové sily „armádou bez nepriateľa“ a rozhodol o tom, že ich príslušníci budú mať modré prilby na odlíšenie od bojovníkov. Vyhlásil, že mierové jednotky smú vstúpiť do vojnovej oblasti iba so širokou politickou podporou a s cieľom ukončiť vojnový stav či sprostredkovať rokovania.

Predtým, ako v roku 1986 odišiel do dôchodku, riadil 13 mierotvorných operácií, do mierových síl naverboval 10.000 vojakov z 23 krajín a z mierotvorného úsilia spravil jednu z najviditeľnejších a politicky najpopulárnejších funkcií OSN.

Mierové sily OSN v roku 1988 získali Nobelovu cenu mieru.

Urquhart slúžil 12 rokov ako druhý najvyššie postavený činiteľ OSN; v roku 1974 nahradil amerického diplomata Ralpha Buncheho na poste námestníka generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti.

Po skončení kariéry sa stal členom Fordovej nadácie (FF), písal knihy a komentáre do časopisu The New York Review of Books. V roku 1987 vydal autobiografiu „A Life in Peace and War“. Na konte má niekoľko publikácií o lídroch a operáciách OSN.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *