Zomrel grafik Vladimír Suchánek, venoval sa tvorbe exlibris a známok

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Praha 26. januára (TASR) – Vo veku 87 rokov zomrel známy český maliar a grafik Vladimír Suchánek. Ako popredná osobnosť v oblasti litografickej tvorby sa podieľal na výtvarnom sprievode množstva domácich aj zahraničných bibliofílií, ilustroval básnické zbierky. Celosvetový ohlas si získali jeho exlibris a uznaniu sa tešila aj jeho známková tvorba.

Správu priniesla v utorok Česká televízia.

Vladimír Suchánek sa narodil 12. februára 1933, študoval na pedagogickej fakulte Karlovej univerzity a grafiku na Akadémii výtvarných umení (AVU) v Prahe.

Suchánek po prvý raz vystavoval v roku 1957 v rodnom Novom Městě nad Metují. Neskôr usporiadal 174 samostatných výstav doma i v zahraničí vrátane Holandska, Belgicka, Nemecka, Dánska, Švédska, Grécka, Poľska, Slovenska, USA, Číny a Japonska. Zúčastnil sa tiež na viacerých medzinárodných bienále.

Okrem iného sa stal členom Európskej akadémie vied a umení (EASA). V roku 1969 sa stal členom Združenia českých umelcov grafikov s názvom Hollar, pričom v rokoch 1995-2015 bol jeho predsedom. Jeho výtvarné diela sa nachádzajú v mnohých verejných i súkromných zbierkach v Česku i zahraničí.

Za svoju grafickú tvorbu získal približne tri desiatky ocenení. V roku 2006 mu prezident ČR Václav Klaus udelil štátne vyznamenanie – medailu Za zásluhy v umení.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *