Zomrel grafik Vladimír Suchánek, venoval sa tvorbe exlibris a známok

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Praha 26. januára (TASR) – Vo veku 87 rokov zomrel známy český maliar a grafik Vladimír Suchánek. Ako popredná osobnosť v oblasti litografickej tvorby sa podieľal na výtvarnom sprievode množstva domácich aj zahraničných bibliofílií, ilustroval básnické zbierky. Celosvetový ohlas si získali jeho exlibris a uznaniu sa tešila aj jeho známková tvorba.

Správu priniesla v utorok Česká televízia.

Vladimír Suchánek sa narodil 12. februára 1933, študoval na pedagogickej fakulte Karlovej univerzity a grafiku na Akadémii výtvarných umení (AVU) v Prahe.

Suchánek po prvý raz vystavoval v roku 1957 v rodnom Novom Městě nad Metují. Neskôr usporiadal 174 samostatných výstav doma i v zahraničí vrátane Holandska, Belgicka, Nemecka, Dánska, Švédska, Grécka, Poľska, Slovenska, USA, Číny a Japonska. Zúčastnil sa tiež na viacerých medzinárodných bienále.

Okrem iného sa stal členom Európskej akadémie vied a umení (EASA). V roku 1969 sa stal členom Združenia českých umelcov grafikov s názvom Hollar, pričom v rokoch 1995-2015 bol jeho predsedom. Jeho výtvarné diela sa nachádzajú v mnohých verejných i súkromných zbierkach v Česku i zahraničí.

Za svoju grafickú tvorbu získal približne tri desiatky ocenení. V roku 2006 mu prezident ČR Václav Klaus udelil štátne vyznamenanie – medailu Za zásluhy v umení.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *