Zomrel hudobný skladateľ Milan Novák

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 19. mája (TASR) – Vo veku 93 rokov zomrel v utorok 18. mája v Poprade významný slovenský hudobný skladateľ Milan Novák. TASR o tom informoval Marián Turner, generálny riaditeľ umeleckého súboru Lúčnica.

Milan Novák sa narodil v obci Trakovice 12. augusta 1927. Základné umelecké vzdelanie získal na hudobnej škole v Nitre. Od roku 1944 študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave hru na klavíri u Frica Kafendu, dirigovanie u Kornela Schimpla a kompozíciu u Alexandra Moyzesa. Po absolvovaní konzervatória v roku 1949 sa stal ako vôbec prvý Slovák študentom svetoznámeho českého dirigenta Václava Talicha. V rokoch 1949–1950 pôsobil ako dirigent novozaloženého SĽUK-u a neskôr aj ako dirigent Symfonického orchestra Československého rozhlasu v Bratislave. V roku 1951 po nástupe na vojenskú službu sa začal aktívne venovať práci vo Vojenskom umeleckom súbore kpt. Jána Nálepku v Bratislave, ktorý potom viedol ako dirigent, hudobný skladateľ a umelecký vedúci v rokoch 1952 až 1988. Pod jeho vedením toto teleso žalo mnohé umelecké úspechy nielen doma, ale aj v zahraničí.

Tvorba Milana Nováka je žánrovo pestrá a mimoriadne rozsiahla, napísal okolo 700 kompozícií. Siaha od drobných skladbičiek, určených detským interpretom, cez piesne, komorné, zborové, koncertné i orchestrálne kompozície, až po vokálno-inštrumentálne diela. Zahŕňa aj veľké hudobno-dramatické útvary ako muzikál, hudobnú komédiu, operetu i operu. Súčasťou jeho tvorby sú aj folklórne úpravy, hudobno-tanečné scény a kompozície pre rozhlas, televíziu a film. Za svoju tvorbu získal mnohé ocenenia a pocty. K najvýznamnejším patrí udelenie titulu Národný umelec v roku 1988 a získanie hodnosti Rytier medzinárodnej hudby v roku 2013.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *