Zomrel Jozef Vengloš, legenda slovenského futbalu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Dnes nás vo veku nedožitých 85 rokov navždy opustila legenda Slovana Bratislava i slovenského futbalu Jozef Vengloš. V Slovane zanechal nezmazateľnú stopu ako výborný hráč, úspešný tréner a najmä ako skvelý človek.

Jozef Vengloš zanechal v našich srdciach nezmazateľnú hráčsku, trénerskú a predovšetkým ľudskú stopu. Do Bratislavy prišiel v roku 1955 z Ružomberka. Hneď vo svojej prvej sezóne ako 19-ročný mladík prispel k zisku majstrovského titulu. V belasom odohral celkom 11 sezón.

Po skončení aktívnej kariéry plynule prešiel na ešte úspešnejšiu trénerskú dráhu. Trénerom Slovana sa stal v roku 1973 a hneď vo svojej prvej sezóne doviedol belasých k majstrovskému titulu, čím prerušil trnavskú nadvládu. O rok neskôr zvládol úspešnú obhajobu a nezmazateľne sa zapísal do histórie najúspešnejšieho slovenského klubu. Na majstrovstvách Európy 1976, kde vo finálovom zápase aj zásluhou práce Jozefa Vengloša nastúpilo za Československo šesť hráčov Slovana, bol asistentom hlavného trénera Václava Ježeka.

Postupne sa stával nielen domácou, ale aj európskou a svetovou futbalovou osobnosťou. Ako tréner doviedol Československo k bronzu na ME 1980 a k piatemu miestu na MS 1990. Na klubovej úrovni pôsobil aj v Sportingu Lisabon, Fenerbahce či Celticu Glasgow. Navždy bude v histórii zapísaný ako prvý tréner mimo Spojeného kráľovstva, ktorý viedol jeden z tímov najvyššej anglickej ligy – bolo to v Aston Villa v sezóne 1990/91. Viedol reprezentácie piatich krajín – Austrálie, Československa, Slovenska, Ománu a Malajzie. Bol prvým trénerom reprezentácie Slovenska v histórii samostatnosti.

Veľmi si ho vážili aj na Britských ostrovoch nielen pre odborné znalosti, ale aj vždy džentlmenské a korektné vystupovanie. UEFA mu udelila prestížny Diamantový rad za zásluhy a FIFA mu udelila najvyššie vyznamenanie Order of Merit. Na Slovensku bol vyhlásený za najvýznamnejšieho trénera 20. storočia a bol uvedený do Siene slávy slovenského futbalu.

Vždy bol v spojení so svojím materským klubom a kým mu to zdravie umožnilo, navštevoval zápasy ŠK Slovan Bratislava. Dožil sa nového Tehelného poľa, ktoré stojí na mieste, kde ako hráč a tréner tešil generácie Bratislavčanov. Vo veku nedožitých 85 rokov sa jeho životná púť skončila, v našich srdciach a mysliach však bude žiť navždy.

Česť a sláva Vašej pamiatke, pán Vengloš.

Zdroj: Facebook ŠK Slovan Bratislava

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *