Zoroslavovi Kollárovi a Davidovi Lindtnerovi nepredĺžili väzbu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 5. mája (TASR) – Podnikateľovi Zoroslavovi K. a bývalému predsedovi Okresného súdu Bratislava III Davidovi L. Najvyšší súd (NS) SR nepredĺžil lehotu väzby, ktorá im uplynie 28. mája. NS SR vyhovel ich sťažnosti proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Ten im pôvodne väzbu predĺžil. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

„Najvyšší súd Slovenskej republiky vyhovel sťažnosti obvineného Zoroslava K. proti výroku uznesenia Špecializovaného trestného súdu, ktorým mu bola predĺžená lehota väzby, z dôvodu, že nezistil na predĺženie lehoty jeho väzby Trestným poriadkom vyžadované závažné dôvody,“ spresnila Važanová. Doplnila, že NS SR nevyhovel sťažnosti obvineného Davida L. o prepustenie z väzby, rovnako ani sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Evidujeme že NS SR nevyhovel prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry a vyhovel našej sťažnosti,“ uviedol pre TASR obhajca Zoroslava K. Martin Berec. Keďže nemá k dispozícii písomné zdôvodnenie rozhodnutia NS, bližšie sa k veci vyjadriť zatiaľ nemohol.

„Potvrdzujem, že môj klient David L. by mal byť prepustený z väzby najneskoršie 28. mája,“ povedal pre TASR obhajca Davida L. Milan Cibík. Bližšie sa k rozhodnutiu senátu NS SR rovnako vyjadrovať nemôže, keďže nemá zatiaľ doručené písomné zdôvodnenie rozhodnutia.

Davida L., podnikateľa Zoroslava K. a bývalú podpredsedníčku NS SR Jarmilu U. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) minulý rok 28. októbra v rámci akcie Víchrica. Jarmila U. a David L. sú obvinení zo zločinu prijímania úplatku. Zoroslava K. obvinili zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. O ich väzbe postupne rozhodovali ŠTS a NS SR.

Zoroslav K. od marca čelí aj obvineniu, že poskytol bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi P. a exnámestníkovi SIS úplatok, aby ho nesledovali. Najnovšie mu pribudlo obvinenie v ďalšej korupčnej kauze. Spolu s podnikateľom Tomášom R. mal Zoroslav K. údajne podplácať bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta M. v prípade ilegálnej výroby cigariet.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *